Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Proč byl Masaryk psychopat a čím se ničíme podle Pafka? Přečtěte si zdarma nejlepší rozhovory s českými lékaři

Psychiatr Radkin Honzák foto: MAFRA

Doporučujeme
Jsou lékaři superhrdinové? Při čtení těch nejlepších prémiových rozhovorů s českými experty v bílém plášti můžete takovému dojmu snadno podlehnout. Kapacity ve svém oboru, jako je například chirurg Pavel Pafko nebo psychiatr Radkin Honzák, ale čtenářům serveru Lidovky.cz ukazují i svou lidskou stránku. Přesvědčte se sami. Noví uživatelé iDnes Premium si mohou v časové akci odemknout veškerý obsah Lidovek na plné tři měsíce úplně zdarma.
  5:00

Odemkněte si celé Lidovky.cz na 3 měsíce zdarma, včetně novin a časopisů

Supersenior

Pavel Pafko je příklad superseniora. I když mu letos bude třiaosmdesát, denně jezdí dlouhé štreky na kole nebo na kajaku a mozek mu funguje líp než leckterému zoomerovi z generace narozené na přelomu tisíciletí. Co je podle něj klíčem k dlouhověkosti a proč žije nejvíce stoletých lidí v Praze? Odpovědi najdete v rozhovoru.

Recept na dlouhověkost podle chirurga Pafka. Čím si zkracujeme život a proč žije nejvíc stoletých v Praze

Vyzdvihuje krásu plic

Přezdívá se mu „nový Pafko“, protože se po něm stal přednostou III. chirurgické kliniky motolské nemocnice a také vedoucím českého programu transplantace plic. Špičkový hrudní chirurg Robert Lischke často a rád vyzdvihuje krásu plic. I zde zůstáváme u pražského tématu, jen v bleděmodrém (nebo černobílém?) Hned v úvodu rozhovoru pro Lidovky.cz totiž Lischke prozrazuje, jak moc černé plíce mají Pražáci.

Špičkový hrudní chirurg Lischke: Proč mají lidé v Praze černé plíce a kdo je nejčastějším dárcem orgánů

Odborník na lidskou duši

Doyen české psychiatrie Radkin Honzák přes svůj požehnaný věk pořád pracuje, léčí, konzultuje, píše knihy, má svůj blog, přednáší, a měl i vlastní televizní talkshow. Však je taky o čem mluvit: psychiatrie přetéká podivuhodnými příběhy.

Masaryk byl určitě psychopat, Hitler naopak ne, říká psychiatr Honzák. U žen se diagnóza projevuje jinak

Bojovník s demencí

Rozhovor s docentem Vladimírem Benešem, přednostou neurochirurgie motolské nemocnice, patřil k nejčtenějším prémiovým textům na serveru Lidovky.cz. Kdo by taky nechtěl vědět, co urychluje stařeckou demenci a čemu se tím pádem vyhnout? Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, prozrazuje nejen to.

Co urychlí stařeckou demenci? Neurochirurg Beneš nejmladší odpovídá na to, čím si poškozujeme mozek

V navazujícím rozhovoru, který vznikl s časovým odstupem, mluví i tom, že existuje forma demence, která, pokud se odhalí včas, se dá poměrně úspěšně chirurgicky léčit provedením zkratové operace. O jakou formu demence se jedná a jak stárnutí mozku zpomalit?

Neurochirurg Beneš: Váš „osmnáctiletý“ mozek už se vám nevrátí, ale jeho stárnutí můžete výrazně zpomalit

Ochránce mozků

O mozku, jeho fungování a o tom, co může zpomalit proces degenerace, mluví i další odborník, neurolog Jakub Hort z pražské nemocnice Motol. Popisuje, jak vypadají varovné signály Alzheimerovy choroby a také proč je dobré umět cizí jazyky.

Paměť dnes dostává na frak, říká neurolog Hort. Jak předejít zakrnění mozku a co se to děje s Bidenem?

Odpověď jsou záda

Přední český fyzioterapeut Tomáš Rychnovský zase radí, co dělat, když vás bolí záda. Z pozice odborníka na principy fungování těla, včetně řetězení jeho poruch, v rozhovoru radí, jak byste měli cvičt, na co si dát pozor a jak moc je fyzické zdraví spojené s tím psychickým.

Stačí tři cviky denně, aby páteř neztuhla. Musíte je ale dělat správně, radí fyzioterapeut

Varuje před „pastí sexu“

Poslední rozhovor, který byste neměli minout, ačkoli se nejedná o zdraví těla, je rozmluva s párovým terapeutem Honzem Vojtkem, který se mimo jiné popisuje, proč hodnotíme kvalitu našich vztahů podle sexu, čím je manželství pro všechny důležité pro celou společnost a do kdy je mozek dost plastický na to, abychom změnili zažité vzorce svého chování.

Každý z nás si nese vlastní peklo. Musíme si uvědomit, že lidé nejsou monogamní, říká terapeut Vojtko

Autor: