Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Děti, kde se přechází? K výtvarce či občance přibude dopravka

Základní škola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základní škola (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA D opravní výchovu budou muset v příštím školním roce začlenit do svých osnov základní školy. Tato povinnost jim vyplývá z revize rámcového vzdělávacího programu, která bude platit od 1. září 2013.

Novinářům to oznámila Blanka Sunkovská z oddělení BESIP. "Znamená to, že si školy musí zapracovat dopravní výchovu do svých školských vzdělávacích programů a budou dopravní výchovu muset učit," uvedla. Forma výuky stanovená není, určené je však penzum znalostí, které se děti musí v daném období naučit.

VIDEO:

Žáci se budou na úrovni 1. a 2. třídy učit správné návyky chodce, od 3. třídy pak bude kladen důraz na osvojení si cyklistických návyků či správného chování v hromadné dopravě. "Samozřejmě se vzrůstajícím věkem jsou vzrůstající i nároky na znalosti dětí," podotkla Sunkovská. Pomáhat jim při výuce budou i dopravní hřiště. Těch je po celé republice zhruba 160, dalších 15 je mobilních.

"Dopravka" na SŠ by vychovávala mladé řidiče

Kdy bude dopravní výchova zavedena také na střední školy, však prý zatím jasné není. Přitom právě působení na začínající a mladé řidiče by mohlo být podle šéfa oddělení BESIP Romana Budského jednou z cest, jak snížit poměrně vysoké procento mladých lidí na počtu usmrcených na silnicích.

Přestože podíl mladých lidí na tragické statistice v poslední době klesá, zhruba 30 procent všech obětí nehod v EU jsou lidé ve věku od 15 do 30 let.

"Mladí řidiči po získání oprávnění experimentují, za co všechno nebudou potrestáni," podotkla k tomu dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.

BESIP proto na podzim připravil několik akcí zaměřených především na mladé řidiče. Budou mezi ně patřit například různé moderované besedy se začínajícími řidiči či další představení určená především pro mladé motorkáře.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!