15. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Změna klimatu způsobuje vymírání žab, tvrdí vědci

Žabku černobřichou, která byla považovaná za vyhynulou, spatřili na severu Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žabku černobřichou, která byla považovaná za vyhynulou, spatřili na severu Izraele. | foto: ČTK

LONDÝN Klimatické změny mohou mít nepříjemný dopad na žabí populace. Nečekané změny teplot podle vědců mohou napomáhat šíření hrozby, jakou pro žáby nyní představuje smrtelné plísňové onemocnění. Na svém webu o tom píše britská zpravodajská stanice BBC.

Vědci zjistili, že když se nepředvídatelně mění teploty, tak žáby snáze podléhají nemoci s názvem chytridiomykóza. Na základě výzkumů, o jejich výsledcích experti informovali v časopise Nature Climate Change Journal, se zdá, že imunitní systém obojživelníků kvůli této chorobě během neočekávaných změn teplot oslabuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Chytridiomykóza, kterou způsobuje houba Batrachochytrium dendrobatidis, byla objevena v roce 1998. Napadá jemnou kůži žab a některých příbuzných obojživelníků, například mloků, přičemž přispěla i k vyhynutí některých druhů.

Thomas Raffel, který se na výzkumu podílel, nicméně podotkl, že si nemyslí, že by zjištěné skutečnosti o souvislosti mezi dopady chytridiomykózy a změnami klimatu byly přímo odpovědné za vymírání druhů. "Avšak je možné, že klimatická změna zrychlila úbytek či vymírání poté, co se tento parazit objevil," řekl tento vědec z univerzity v Oaklandu.

Hrozbou není určitá teplota, ale její časté změny

Vědci při výzkumu navázali na předchozí zkoumání, která se zaměřovala třeba na hledání odpovědi na to, zda a nakolik je tato choroba "aktivnější" při nižších či vyšších teplotách. Tentokrát zkoumali situaci, která odpovídá běžným podmínkám v přírodě, kdy již plíseň zasáhla žabí kůži. Nezaměřovali se ale hlavně na samotnou výši teploty, jako spíše na její výkyvy.

Stejný druh žab drželi v různých podmínkách - se stabilní teplotou, s teplotou napodobující pravidelné rozdíly mezi dnem a nocí a s různě se měnící teplotou. Plíseň se nejvíce šířila v prostředí, kde se množství stupňů nepředvídatelně měnilo.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?