Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bizarní loupež: Keksík ukradl obří zlatou sušenku

Keksík s ukradnutou zlatou sušenkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keksík s ukradnutou zlatou sušenkou | foto: Reuters

BERLÍN Happy endem nejspíš skončí asi nejkurióznější případ krádeže a vydírání v Německu za poslední roky. Minimálně pro okradenou společnost Bahlsen, které neznámý pachatel před časem odcizil z jejího sídla firemní symbol - 20 kilogramů vážící zlatou repliku jejího slavného výrobku, Leibnizova keksu.

Za jeho navrácení žádal zloděj, vydávající se za plyšovou postavičku z dětského seriálu Sezamová ulice, tisíce sušenek pro nemocné děti. Firma na jeho požadavek přistoupila a ve středu se obří zlatý keks objevil před univerzitou v Hannoveru. Jeho pravost musí nicméně ještě potvrdit kriminalisté.

Sušenka se nakonec našla před univerzitou

Ztracený keks

Případ, který svou kuriózností vyvolal v Německu obrovskou mediální pozornost, se začal odvíjet v lednu, kdy z průčelí budovy výrobce sušenek v Hannoveru zmizela obří zlatá napodobenina Leibnizova keksu, který Bahles vyrábí už od roku 1891. Údajný pachatel pak poslal do redakce deníku Hannoversche Allgemeine Zeitung vyděračský dopis, v němž po společnosti žádal mléčné keksy pro děti v nemocnici a příspěvek 1000 eur (přes 25.600 Kč) pro zvířecí útulek.

ČTĚTE TAKÉ:

V dopise se přitom vydával za Keksíka, modré plyšové monstrum milující sušenky ze seriálu pro nejmenší Sezame, otevři se, známého i v Česku. K listu byla dokonce přiložena fotografie, na níž se falešná televizní postavička - pravděpodobně pachatel převlečený do kostýmu Keksíka - zakusuje do ztraceného zlatého keksu. Pokud by výrobce jeho požadavkům nevyhověl, pohrozil, že firemní chloubu starou více než sto let vyhodí do popelnice, kterou obývá jiná figurka ze seriálu Oskar.

Happy end

Majitel společnosti Werner Bahlsen se nejprve odmítl nechat vydírat, později ale ustoupil a slíbil věnovat 52.000 balení keksů, pokud "Keksík" firemní symbol předtím vrátí. Minulý týden se objevil na soše koně před Leibnizovou univerzitou v Hannoveru ovázaný červenou stužkou. Do redakce Hannoversche Allgemeine Zeitung už v pondělí dorazilo druhé psaní od "Keksíka", v němž oznámil, že zlatou ozdobu vrátí.

Keksík - ilustrační fotografie

"Je možné, že se skutečně jedná o Bahlsenův keks," uvedl mluvčí hannoverské policie, podle něhož jeho pravost musí potvrdit testy. "Doufám, že výsledky budou k dispozici ještě brzy," dodal mluvčí s tím, že proti falešnému Keksíkovi je stále vedeno vyšetřování kvůli podezření z krádeže a vydírání.

Ten pravý z britského televizního seriálu se už na Twitteru nechal slyšet, že s loupeží nemá nic společného. Kdo mohl za touto krádeží a vydíráním stát, nemají kriminalisté zatím ponětí. S ohledem na místo nálezu se v německých médiích nicméně spekuluje, že mohlo jít o čin některého studenta univerzity nebo mediální kampaň firmy.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.