Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bizarní loupež: Keksík ukradl obří zlatou sušenku

Magazín

  11:03
BERLÍN - Happy endem nejspíš skončí asi nejkurióznější případ krádeže a vydírání v Německu za poslední roky. Minimálně pro okradenou společnost Bahlsen, které neznámý pachatel před časem odcizil z jejího sídla firemní symbol - 20 kilogramů vážící zlatou repliku jejího slavného výrobku, Leibnizova keksu.

Keksík s ukradnutou zlatou sušenkou foto: Reuters

Za jeho navrácení žádal zloděj, vydávající se za plyšovou postavičku z dětského seriálu Sezamová ulice, tisíce sušenek pro nemocné děti. Firma na jeho požadavek přistoupila a ve středu se obří zlatý keks objevil před univerzitou v Hannoveru. Jeho pravost musí nicméně ještě potvrdit kriminalisté.

Sušenka se nakonec našla před univerzitou

Ztracený keks

Případ, který svou kuriózností vyvolal v Německu obrovskou mediální pozornost, se začal odvíjet v lednu, kdy z průčelí budovy výrobce sušenek v Hannoveru zmizela obří zlatá napodobenina Leibnizova keksu, který Bahles vyrábí už od roku 1891. Údajný pachatel pak poslal do redakce deníku Hannoversche Allgemeine Zeitung vyděračský dopis, v němž po společnosti žádal mléčné keksy pro děti v nemocnici a příspěvek 1000 eur (přes 25.600 Kč) pro zvířecí útulek.

ČTĚTE TAKÉ:

V dopise se přitom vydával za Keksíka, modré plyšové monstrum milující sušenky ze seriálu pro nejmenší Sezame, otevři se, známého i v Česku. K listu byla dokonce přiložena fotografie, na níž se falešná televizní postavička - pravděpodobně pachatel převlečený do kostýmu Keksíka - zakusuje do ztraceného zlatého keksu. Pokud by výrobce jeho požadavkům nevyhověl, pohrozil, že firemní chloubu starou více než sto let vyhodí do popelnice, kterou obývá jiná figurka ze seriálu Oskar.

Happy end

Majitel společnosti Werner Bahlsen se nejprve odmítl nechat vydírat, později ale ustoupil a slíbil věnovat 52.000 balení keksů, pokud "Keksík" firemní symbol předtím vrátí. Minulý týden se objevil na soše koně před Leibnizovou univerzitou v Hannoveru ovázaný červenou stužkou. Do redakce Hannoversche Allgemeine Zeitung už v pondělí dorazilo druhé psaní od "Keksíka", v němž oznámil, že zlatou ozdobu vrátí.

Keksík - ilustrační fotografie

"Je možné, že se skutečně jedná o Bahlsenův keks," uvedl mluvčí hannoverské policie, podle něhož jeho pravost musí potvrdit testy. "Doufám, že výsledky budou k dispozici ještě brzy," dodal mluvčí s tím, že proti falešnému Keksíkovi je stále vedeno vyšetřování kvůli podezření z krádeže a vydírání.

Ten pravý z britského televizního seriálu se už na Twitteru nechal slyšet, že s loupeží nemá nic společného. Kdo mohl za touto krádeží a vydíráním stát, nemají kriminalisté zatím ponětí. S ohledem na místo nálezu se v německých médiích nicméně spekuluje, že mohlo jít o čin některého studenta univerzity nebo mediální kampaň firmy.

Autoři: ,

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...