Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Město Ocean City. Ostrov střízlivosti uprostřed oceánu alkoholu

Bar - ilustrační foto.

Bar - ilustrační foto. foto: Shutterstock

OCEAN CITY - Žádná restaurace na promenádě v Ocean City na březích Atlantiku nemá na jídelníčku alkoholické nápoje. V přímořském letovisku v New Jersey nenajdete ani jediný bar. Sto let od počátku prohibice zůstává město stejně jako mnohé americké lokality, stále „dry“, píše agentura AFP.
  5:21

„Přísný zákaz alkoholických nápojů. Pokuta 275 dolarů“, tedy asi 6300 korun. Panely po celém pobřeží varují ty, kdo by byli v pokušení otevřít si lahev přímo na pláži. Nebo ostatně i kdekoli jinde na ostrově. Ocean City s 11 tisíci stálými obyvateli, v letním období s téměř 150 000, bylo založeno koncem 19. století metodisty, kteří z něho chtěli udělat město křesťanských ctností. Je to, jak se ve Spojených státech říká, „dry town“, tedy suché město.

Výroba a prodej alkoholu tu jsou zakázány od roku 1909, tedy ještě předtím, než začalo 17. ledna 1920 v celé zemi období prohibice. Ani po jejím zrušení v roce 1933 se tu téměř nic nezměnilo. Můžete pít alkohol doma, ale musíte si ho jít koupit do obchodů s alkoholem strategicky umístěných na mostech spojujících ostrov s pevninou.

Akce Suchej únor se snaží u Čechů omezit alkohol. I dočasná abstinence může zlepšit zdraví

Obyvatelé, ať už pijí nebo ne, pohlížejí s jistou hrdostí na střízlivost svého města, které bylo vyhlášeno za nejlepší rodinné přímořské letovisko ve Spojených státech.

Kasina a striptýzové kluby Atlantic City, které bylo za prohibice sídlem organizovaného zločinu, jsou jen necelou půlhodinku cesty daleko.Šestadvacetiletý grafik Eric Plyler, který v dětství trávil všechny prázdniny na ostrově, vytvořil značku „Dry Island“ na šálcích, čepicích a tričkách. Inspiroval se právě prohibicí.

„Lidé si váží toho, že zákaz alkoholu zlepšuje kvalitu života, ale to neznamená, že by se rádi nenapili,“ říká mladý podnikatel a milovník domácího piva, ve svém krámku na hlavní třídě. Když jeden místní obchodník v roce 2012 nashromáždil dostatek podpisů k referendu referenda o možnosti donést si do restaurace vlastní láhev piva nebo vína, spatřovali v tom někteří hrozbu pro image města.

Měsíc bez alkoholu? Vylepší se spánek, nálada, pokožka i sex, říká adiktolog k projektu Suchej únor

„Když máte tak dobrou značku, nesmíte se jí vzdát,“ vysvětluje bývalý obchodník s nemovitostmi Drew Fasy. Zcela odmítá představu, že by se Ocean City připojilo k dalším letoviskům na pobřeží New Jersey, kde vládne alkohol.

Referendum z roku 2012 o tom, zda si lze do restaurace donést vlastní láhev, město tvrdě rozdělilo. Odpůrci změny byli označováni za náboženské fanatiky.

Majitelé restaurace Captain Bob’s Chris a Sharon Hoffmanovi zase vyprávějí, jak byli kvůli své snaze o větší pružnost v přístupu k alkoholu ve městě bojkotováni. „Bylo to napjaté. Lidé si rezervovali místa, ale pak nepřišli. Rozbíjeli nám květináče, prořezávali pneumatiky,“ vzpomínají.

Respekt ke kultuře

V referendu zvítězili odpůrci alkoholu uspokojivou dvoutřetinovou většinou. Hoffmanovi však našli způsob, jak využít trhlin v zákonu o alkoholu. Stačí zaplatit deset dolarů (230 Kč) a stát se tak členem Foodies Diner Clubu. Pak si můžete donést vlastní pití podobně, jako při příchodu na návštěvu k přátelům.

Tuto koncepci úřady podporují a pozvolna se šíří po ostrově, kde najdete spíše pizzerie a rychlá občerstvení než luxusní restaurace. Ty v Ocean City téměř neexistují, protože restauratéři nemohou podávat ke svým pokrmům jinde obvyklé alkoholické nápoje.

„Proč bych měl opouštět ostrov, když se chci dobře najíst? Lidé jsou unaveni z toho, že musejí jezdit jinam,“ říkají Hoffmannovi. Zároveň však nepožadují, aby byl alkohol ve městě plně legalizován. „Je třeba respektovat kulturu,“ zdůrazňují.

Autor: