Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozpaky kolem michelinské hvězdy

Magazín

  13:27
PRAHA - Praha má po dnešku dva podniky s michelinskou hvězdičkou - Allegro v hotelu Four Seasons a restauraci Maze, kterou před nedávnem přenechal slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay hotelu Hilton. Přední český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich však kroutí nad hvězdičkou pro Maze hlavou. Nadšený není ani vydavatel českého nezávislého průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant.

Zdeněk Pohlreich foto: TV PRIMA

"Nezpochybňuji, že kuchyň, kterou tam dělali, je na michelinské úrovni, to bezpochyby je. Je mi k smíchu ta instituce jako taková," řekl Pohlreich. Podle něj udělení michelinského ocenění v podstatě neexistující restauraci znamená pro michelinského průvodce tak akorát pořádnou ostudu.

"Myslím si, že císař je v tuhle chvíli nahý, a mám pocit, že se jim to stává poměrně často," dodal Pohlreich. Podle něj je celé udílení michelinských hvězdiček politika a nafouknutá bublina: "Michelin není taková strašná modla, jako si tady všichni myslí. Dělají to normální lidé s normálními pohnutkami."

Ani vydavatel českého nezávislého průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant Pavel Maurer není rozhodnutím michelinského průvodce v případě restaurace Maze nikterak nadšený. "Jednou z možností je, že (inspektoři) podlehli tomu, že restaurace Gordona Ramsaye mají po celém světě hvězdičku, a tak mu ji přidělili i v Praze," řekl v reakci na michelinskou hvězdu.

Také šéfredaktor Michelinova průvodce Derek Bulmer označil vývoj kolem hvězdičky pro pražskou Maze za nešťastný. "Když jsme v lednu rozhodovali, nevěděli jsme, že Gordon Ramsay se z restaurace stáhne," řekl Bulmer. Hvězdička podle něj nicméně restauraci zůstane.

Podle Bulmera s nastalou situací okolo Maze nejde už nic dělat. "Technicky vzato bude hvězdička v průvodci až do vydání nového příští rok v březnu," uvedl. Pokud se podle něj změní koncepce a jméno restaurace, znalci budou vědět, že hvězdička nebyla určena restauraci, jež bude otevřena v květnu. Po květnu prý michelinští komisaři restauraci navštíví, znovu ji posoudí a pak rozhodnou.

Ramsay, sběratel michelinských hvězdiček, prý má problémy s dluhy

Nejen úspěchy, ale podle všeho i problémy s nesplacenými dluhy provázejí v současnosti slavného britského šéfkuchaře Gordona Ramsaye, který dnes získal michelinskou hvězdičku pro svou pražskou restauraci Maze, sídlící v hotelu Hilton. Ramsay ovšem začátkem roku předal vedení denního provozu restaurace hotelu a ponechal si jen kontrolu nad "vývojem menu a standardem služeb", jak v prohlášení zveřejněném 14. března uvedla jeho PR společnost Sauce Communications.

Krom toho Ramsay prodal i své restaurace ve Versailles nedaleko Paříže a v americkém Los Angeles, kde si ponechal jen poradenskou úlohu, za niž má zisk bez rizika ztrát v době hospodářského poklesu. Ramsayovo restaurační impérium sahá od USA přes Británii, Irsko, Francii a Českou republiku až po Japonsko a Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Letos prý plánuje přidat dva nové podniky v Londýně - Petrus a Savoy Grill - a pobočky Maze se otevírají v australském Melbourne a jihoafrickém Kapském Městě.

Ve stejné době se ale v britských novinách objevují zprávy o tom, že Ramsay musel za poslední měsíc třikrát k soudu kvůli nesplaceným dluhům. Podle informací listu Daily Mail jeho společnost žalují dodavatelé, kterým celkem dluží téměř 5000 liber (146.000 korun). Vloni v létě soud zjistil, že Gordon Ramsay Holdings - společnost zastřešující jeho pětadvacet restaurací - dlužila dodavatelům více než 8000 liber (234.000 korun).

Pokud dluhy nebudou uhrazeny, budou moci věřitelé zabavit majetek společnosti nebo požádat o příkaz k její likvidaci. V neděli večer jeden z nich prohlásil: "(Ramsay) by se měl vrátit k tomu, co umí nejlíp: k profesi šéfkuchaře. Jeho podnikání se rozrostlo mimo dosah jeho kontroly a to je problém," cituje ho bez uvedení jména list Daily Mail.

Ačkoli má osobní majetek odhadovaný na zhruba 60 milionů liber, Ramsayovo impérium vážně zasáhla světová finanční krize. Vyúčtování předložené za rok 2007 s osmiměsíčním zpožděním ukazuje, že musel jednat o zvýšení úvěru ze 4,56 milionu liber na 6,13 milionu a dlužil téměř pět milionů liber dodavatelům a 1,67 milionu liber na daních ze zisku. Dokumenty také dokazují, že skupina porušila finanční klauzule svých bankovních půjček.

Podrobnosti o Ramsayových finančních strastech se začaly objevovat ve stejné době jako zprávy o tom, že Ramsay prodal svou první a jedinou restauraci ve Francii, která získala dvě michelinské hvězdičky. Mluvčí jeho společnosti odmítl prozradit, kolik Ramsay dostal za restauraci Gordon Ramsay au Trianon s deseti stoly a přilehlou pivnicí La Veranda v hotelu Trianon Palace ve Versailles.

Prodej francouzského podniku následoval jen týden poté, co šéfkuchař, známý stejně svým ostrým jazykem a nevybíravým slovníkem jako kulinářskými schopnostmi, prodal svou "americkou vlajkovou loď", restauraci Gordon Ramsay at The London West Hollywood. V novinách se poté objevily zprávy, že do podniku chodilo tak málo lidí, že personál často byl nad hosty v přesile.

Ztráty ale Ramsayovo impérium zaznamenalo i v Británii. Michelinskými hvězdičkami ověnčená restaurace La Noisette v londýnském hotelu Jumeirah Carlton Tower se před časem uzavřela a loni skončila také Ramsayova smlouva na provozování restaurantu v londýnském hotelu Connaught.

Autoři: ,