Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velká kočičí výměna se nekoná. Myšilov Larry zůstane na Downing Street

Vrchní myšilov premiérova sídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní myšilov premiérova sídla. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA „Nejsem si jistý, kdo si Theresa May myslí, že je, ale chodí kolem čísla 10 jako kdyby jí to tu patřilo. Oh,“ byl ještě ve středu kocour Larry z Downing Street poněkud zmaten. Nyní už je mu nejspíš jasné, že jde o výměnu nadřízeného. Devítiletý kocour zůstává ve své funkci oficiálního myšilova i po příchodu Theresy May.

Předání klíčů od domu jinému majiteli nic nezmění. Hnědobílý kocour s rodinou Cameronových, ač s nimi po dobu funkčního období Davida Camerona navázal citové pouto, neodejde.

Cameron Larryho miloval i přes jeho selhání

Kocour byl do Downing Street pořízen v roce 2011, kdy byla spatřena krysa utíkající kolem domu premiéra. Byl vybrán z útulku a shledán za vhodného kandidáta k udržení populace hlodavců v okolí pod kontrolou.

Devítiletý kocour zůstává ve své funkci oficiálního myšilova i po příchodu...
„Nejsem si jistý, kdo si Theresa May myslí, že je, ale chodí kolem čísla 10...

Larry byl však nějakou dobu při konání svých povinností laxní až přímo líný. David Cameron byl hned v úvodu kocourova funkčního období nepříjemně překvapen myší, která se objevila v jídelně, kde právě večeřel a vedl jednání s několika ministry. I tak Cameron prohlašoval, že jde o dobrého bijce myší. Mluvčí premiérova úřadu pak média ujišťoval, že i přes toto selhání má kocour stále dobrý lovecký instinkt.

„Zdá se, že lidé dělají velký povyk kolem toho, že měním svého majordoma,“ napsal Larry na twitteru.

Larry se nevyhnul ani zprávám o svém soukromém životě. V září se na BBC objevila informace o tom, že udržuje úzké vztahy s kočkou Maisie, která žije v domku správce přilehlého parku. Výraznou kočičí osobnost můžete sledovat i pomocí jeho twitterového účtu.

Kočičí historie v Downing Street

Kočky a kocouři mají v Downing Street dlouhou a slavnou historii. Některé se dokonce dostaly na výplatní pásky státu a těšily se z titulu Vrchní myšilov úřadu vlády.

Zatím poslední kočkou, která obývala číslo 10 v Downing Street, je Sybil, která se sem nastěhovala v roce 2007 krátce po příchodu Gordona Browna do čela britské vlády; přivezl si ji sem tehdy z Edinburghu ministr financí Alistair Darling. Na slavné adrese ale vydržela jen šest měsíců a pak se vrátila do skotského Edinburghu, protože si v centrálním Londýně nezvykla. Zemřela o dva roky později.

Setkání Palmerstona s Johnsonem

V současnosti probíhající personální změny v britské vládě se netýkají jen Larryho. Nového šéfa bude mít i kocour Palmerston, jehož působištěm je britské ministerstvo zahraničí. S novým šéfem diplomacie se již Palmerston, další kocour s twitterovým účtem, sešel. Komentář k tomuto setkání ihned tweetnul.

„Boris je vítán, pokud s ním nepřijde ta kočka, co žije na jeho hlavě,“ vyjádřil se k aktuálním personálním změnám v diplomacii Palmerston.

mačMartina Černotová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?