Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čínské bylinky z rukou lékaře. Nakolik přírodní je přírodní léčba?

Byliny a medicína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byliny a medicína | foto: Shutterstock

PRAHA Tisíce českých lékařů praktikují „alternativní“ medicínu, u které však obvykle chybí vědecké důkazy o její účinnosti. Přesto mají v ordinacích plno.

Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny otevřelo teprve před pár dny, ale už teď se těší velkému zájmu pacientů. Ti věří, že se jim zde podaří zvládnout obezitu, poruchy imunity, bolestivé stavy nebo třeba nežádoucí účinky chemoterapie. Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde centrum vzniklo, se netají ambiciózními plány, během několika let by tu měla vzniknout celá klinika a výzkumné centrum financované čínskou vládou.

„Každý pacient bude nejdříve vyšetřen českým lékařem západním způsobem, poté pokračuje na ošetření tradiční čínskou medicínou,“ popsal novinářům fungování centra Roman Prymula, ředitel nemocnice. Podle něj dokáže tradiční čínská medicína některé zdravotní problémy vyřešit lépe a levněji, a proto má své místo i v „klasické“ nemocnici. V Hradci Králové si však budou pacienti hradit léčbu ze svého. „Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni někde šesti tisíc korun,“ dodal profesor Prymula.

Centrum však u mnoha lékařů vzbuzuje pochybnosti. Kritizuje jej například šéf České lékařské komory Milan Kubek. Mimo jiné proto, že čínští lékaři, kteří zde působí, nejsou lékaři z pohledu českého práva. „Každý cizinec, který vystudoval medicínu mimo EU, musí složit aprobační zkoušku a v českém jazyce prokázat, že má znalosti medicíny na úrovni absolventů našich lékařských fakult,“ vysvětluje. Žádný čínský lékař však nebyl v poslední době přijat komorou, přitom členství je pro všechny lékaře, kteří provozují praxi v Česku, povinné ze zákona.

(Ne)bezpečná léčba

Centrum sice funguje pod hlavičkou fakultní nemocnice, tedy univerzitního vědeckého a výukového pracoviště, avšak nabízí léčebné metody, jejichž účinnost nebyla prokázána kvalitními studiemi na mnoha tisících pacientech. Těmito klinickými zkouškami přitom musí projít všechny léky a léčebné postupy, kterými jsou pacienti léčeni. Pokud nějaká forma terapie v těchto testech neuspěje, nemůže být použita na pacientech.

„I když má ‚čínská medicína‘ mnoho zastánců, patří mezi nevědecké postupy, které nelze potvrdit ani vyvrátit. Lékaři by je neměli propagovat,“ tvrdí profesor Jiří Beneš, který vede Pracovní skupinu pro nevědecké léčebné a diagnostické metody České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Podle něj je nejen nevědecká, ale může být i nebezpečná, byť bývá popisována jako „přírodní“, a proto takřka bez rizik.

„Existuje mnoho důkazů, proč není správný předpoklad, že léčba bylinami, včetně čínských, je bezpečná. Bylinná léčba může pacienty poškodit hned několika způsoby,“ upozorňuje profesor Edzar Ernst, který vede katedru alternativní medicíny na lékařské fakultě anglické Exeterské univerzity. Mezi možná rizika patří toxicita používaných bylin a výtažků z nich, interakce s léky, které pacient užívá, nebo kontaminace rostliny těžkými kovy.

Ve středeční příloze Medicína a věda se dále dočtete:

Odmítat očkování je lékařská chyba

Alternativní medicína stojí na víře

Voda zřejmě stále teče po Marsu

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!