18. listopadu 2015 9:37 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Cizí děloha je nadějí na mateřství

S dítětem v nemocnici (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S dítětem v nemocnici (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Na světě jsou první čtyři děti, které se narodily matkám, jimž byla transplantována děloha. Další ženy se na tuto operaci připravují. Stane se transplantace běžně dostupnou léčbou neplodnosti, nebo zůstane pouze experimentem?

Jen málokterý pocit je tak silný jako poprvé držet v náručí své vlastní dítě. Díky týmu profesora Matse Brännströma jej mohou zažít ženy, které by jinak neměly šanci stát se matkami.

„Je to obrovský přelom v medicínské historii, a to nejen pro lékaře, ale i pro mnoho neplodných žen, které se budou moci stát matkami,“ je přesvědčen profesor Brännström, který působí v Sahlgrenově univerzitní nemocnici ve švédském Göteborgu. Právě on stojí v čele týmu, který má za sebou patnáctiletý výzkum možností transplantace dělohy a drží prvenství v úspěšném těhotenství u ženy s transplantovanou dělohou. Ostatně za jeho práci jej ocenila také Česká transplantační nadace.

LUDMILA HAMPLOVÁ

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz