Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

'Děti jsou k poruchám příjmu náchylnější. Může za to internet a televize'

Ženské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženské tělo | foto: Shutterstock

Čím dál tím více lidí trpí poruchami příjmu potravin. Problém se dotýká také dospívajících dívek a chlapců. "S rostoucím tlakem na dodržování diet, ať už z jakýchkoli důvodů, bude přibývat i poruch příjmu potravy a jejich obětí. I v tom je problém. Moje pacientky jsou tragické karikatury krásy, úspěchu a zdraví, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz lékař František Krch, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá. V současnosti navíc působí i jako poradce Miss Junior.

Lidovky.cz: Honba za krásnými postavami - to je nejčastější problém, proč dívky trpí anorexií či bulimií. Je možné, aby tomu rodiče předešli?
Redukční diety a nevhodné změny jídelních zvyklostí, to je hlavní problém, proč jsou některá děvčata ohrožena poruchami příjmu potravy. Někdy to bývá spojeno s honbou za krásnou postavou, stále častěji ale naše pacientky mluví také o zdravé výživě a životním stylu. Některé z nich k tomu mají srozumitelné důvody, jako je nadváha nebo snaha podat co nejlepší výkon. Rodiče mohou v tomto směru hodně udělat svým vzorem, přiměřeným důrazem na tělesný vzhled a výkon a především potom svými stravovacími a pohybovými zvyklostmi. Obézní rodiče a celoživotní dietáři mohou být stejně nebezpeční jako rodiče, kteří kladou příliš velký důraz na tělesný výkon a zdravou výživu. Svět mnoha lidí je černobílý, veďte potom jejich děti k přiměřeným stravovacím zvyklostem.

Lidovky.cz: Nemáte dojem, že za to může převážně mediální tlak a fotografie v časopisech?
Samozřejmě, že mám. Stačí si otevřít internet nebo některý z časopisů. Během několika minut vím všechno o tělesných proporcích lidí, které jsem v životě neviděl. Není snad ani tak důležité, že řada z nich je nepřiměřeně vyhublá, nebo že jsou jejich těla falšována fotografy a počítačem, jako nadměrný důraz na tělesný vzhled a proporce. Nebezpečný je i vzkaz, že můžeme všechno a není se třeba ohlížet na důsledky. To samozřejmě souvisí s tím, že vizuální média nám většinou nabízí zkratku. Moje pacientky jsou tragické karikatury krásy, úspěchu a zdraví. Nebezpečné ale mohou být i některé dobře míněné preventivní kampaně, jako byly před nějakou dobou billboardy s francouzskou anorektičkou Isabel Caro. Problematiku anorexie zbytečně skandalizují. Na anorexii není nic přitažlivého ani romantického, nakonec je to vždy jen utrpení.

Štíhlá žena (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Obecná představa o krása je dnes založena na kultu hubenosti, tedy další faktor, který dívky ohrožuje. Lze proti němu nějak bojovat?
Důležité je, aby protagonistky ženské krásy nebyly tak vyhublé a aby se připomínaly i jiné aspekty lidské krásy. Je to ale komplexní problém. Když bude přibývat obézních, bude růst i tlak na hubnutí.

Lidovky.cz: Anorexie, bulimie, záchvatové přejídání: spektrum poruch příjmu potravy je široké a obětí je čím dál tím více. Čím myslíte, že to ještě může být?
Jak už jsem odpověděl. S rostoucím tlakem na dodržování diet, ať už z jakýchkoli důvodů, bude přibývat i poruch příjmu potravy a jejich obětí.

Lidovky.cz: Problémem jsou hlavně dospívající dívky - často trpí poruchami příjmu také chlapci.
Chlapci představují asi pět procent mých pacientů, v odborné literatuře se uvádí trochu vyšší proporce, mezi osmi a deseti procenty. Bodybuilding, posilovna, ale i rostoucí riziko obezity nám možná přivedou další pacienty. Ženské tělo je však tradičně důležitější a víc spojené se sebevědomím. Děvčata chtějí být hubenější, kluci silnější. Všichni jsou přitom v dospívání ochotni hodně riskovat.

Lidovky.cz: Věk, kdy se anorexie začíná projevovat, se nebezpečně snížil a dokonce se vyskytují takové případy u dětí ve věku šesti nebo sedmi let. Je možné to nějak rozumně vysvětlit?
Děti mladší 11 let jsou podle mojí zkušenosti stále spíš výjimkou. Roli v tom většinou nějak hraje rodina. Přibývá například anorektický dětí anorektických matek. Na děti, které mohou snadno na internet a tráví čas u televize je také vyvíjen stále větší tlak prostřednictvím konfrontace s určitou zjednodušenou představou o tom, co je krásné, zdravé a přiměřené.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Narušený vztah k jídlu má spousta lidí - nemusí jít přímo o poruchu, ale nějakým způsobem ho řeší. Lze tomu předcházet? a tvoří se vztah k jídlu právě už v dětství?
Vztah k jídlu, k sobě i ke světu se samozřejmě vytváří už v dětství. Podle mě je to většinou otázka nějaké rozumné rovnováhy, přiměřenosti, ne nějakého zjednodušeného triku. To je i problém mnoha lidí s nadváhou, kteří hledají (trh a média jim je přirozeně nabízí) nějaké zjednodušené řešení: nejíst večer, vynechávat přílohy, jíst z krabičky nebo podle krevní skupiny. Tihle lidé mají děti, které to samozřejmě vnímají. Každý extrém ve stravování je nebezpečný a má určitý přesah do našeho okolí. Zapomínáme stolovat a rodiny spolu často nejedí. Mnoho lidí se potom přejídá u televize nebo u počítače. Když naše vyhladovělé tělo (i když je tlusté) přirozeně touží po cukru, nabízíme mu umělá sladidla a light výrobky. Neměli bychom také zapomínat na přiměřený pohyb a bohatší zájmy než se jenom někde přejídat nebo naopak dřít.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...