Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Experti nejvíc oceňují návrh zakázat kouření v restauracích

Zákaz kouření (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zákaz kouření v restauracích a slučování některých institucí v působnosti ministerstva zdravotnictví jsou podle expertů dvě nejpřínosnější opatření navržená za poslední tři měsíce. Naopak nejškodlivější je podle nich plán na zrušení poplatků za pobyt dětí v nemocnicích.

ČZF v projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví dává ekonomům, manažerům, lékařským kapacitám, zástupcům komor i pacientských sdružení možnost vyjádřit se k reformním opatřením. Novinářům to řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

Období březen až květen 2013 je posuzovalo 60 hodnotitelů. Vích připomněl, že zákaz kouření v restauracích je běžný v civilizované Evropě. V Česku se ho zatím nepodařilo proti lobby výrobců a majitelů restaurací prosadit. Podle nich sníží zákaz kouření tržby, řada restaurací zkrachuje. Argumentují svobodou zvolit si, zda jít do restaurace, kde se kouří, nebo si vybrat nekuřácké zařízení.

ČTĚTE TAKÉ:


Vích řekl, že zkušenosti například Itálie ukazují, že dramatický krach restaurací po zavedení zákazu nenastal. "Slova o svobodě a podobně jsou zástěrkou. Naopak je to nedostatečně razantní opatření. I pasivní kouření je smrtící v koncentracích, jaké jsou běžně dosahovány ve veřejných prostorách či v restauracích," upozornil.

Někteří experti se podle Vícha shodli, že zákaz může znamenat zásah do podnikatelského prostředí, kdy každý provozovatel si může vybrat, zda bude mít kuřáckou nebo nekuřáckou restauraci, případně prostory od sebe oddělí.

Protikuřácky zákon bude platný od konce května.

Co říkají restauratéři na zákaz kouření v restauracích?

Ke slučování některých ústavů, nemocnic a dalších institucí experti uvedli, že může přinést úspory, záleží ale na nastavení pravomocí a odpovědností jejich složek i vedoucích pracovníků. "Nesmí se podcenit management změn a je nutno vysvětlovat pracovníkům smysl sloučení," řekl Vích s odkazem na stávkovou pohotovost v pražském Revmatologickém ústavu a brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Jejich zaměstnanci odmítají plánované sloučení s fakultními nemocnicemi.

Zrušení poplatků pro děti v nemocnicích hodnotí experti jako "typický populistický návrh", podle nich nic neřeší, jen se prý pokouší mediálně zakrýt neřešené problémy s financováním, dostupností a kvalitou péče. Pokud se od toho odhlédne, považuje velká část expertů zrušení poplatků pro děti v nemocnici za krok správným směrem, dodal Vích.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...