30. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

HIV stále hrozí. Třetina Čechů nepoužívá kondom

Kondom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondom | foto: Shutterstock

Více než třetina Čechů nepoužívá při sexu s náhodným partnerem kondom. Bez prezervativu se lidé při náhodném sexu vystavují riziku nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS. Podle odborných odhadů se tímto virem nakazí v Česku jeden člověk denně.

Kondom při náhodném sexu nepoužívá 33,3 procenta dotázaných mužů a 34,4 procenta dotázaných žen. Opačně odpovědělo 55,2 procenta mužů a 51,7 procenta žen. Zbytek účastníků průzkumu nechtěl odpovědět.

Vyplynulo to z průzkumu, který udělalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) pro občanské sdružení Art for Life.

Nakaženým je většinou do třicítky
Sdružení pokládá zjištěné údaje za alarmující, protože kondom

Červen odhalil 11 nových případů

Lékaři v Česku evidovali za červen 11 nových infekcí virem HIV. "Z nových případů HIV infekce bylo devět u gayů, jeden u heterosexuálního injekčního uživatele drog a jeden u ženy," řekl tajemník České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Miroslav Hlavatý.

U dvou pacientů v červnu propukla nemoc AIDS a jeden člověk zemřel. 

Za první pololetí přibylo v Česku celkem 80 nákaz, počet lidí s virem HIV v krvi tak od roku 1986 stoupl na 1602.

Data jsou z národní referenční laboratoře pro AIDS.

představuje účinnou formu ochrany před virem HIV. V Česku bylo od roku 1986 do letošního června zjištěno 1602 HIV pozitivních, z nich 330 onemocnělo AIDS, zemřelo 174. Nakažených je podle odborných odhadů až trojnásobek. Většina nakažených to neví, neboť infekce se většinou odhalí až při náhodném vyšetření pro jinou zdravotní obtíž.

Podle lékaře Davida Jilicha z AIDS centra Fakultní nemocnice Bulovka je nejvíc případů HIV pozitivity mezi dívkami od 20 do 24 let a mezi muži od 25 do 29 let.

Obavy z nemoci klesají
Pokles obav z AIDS u mladé generace potvrdil tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Je ředitelem domu světla, kde nacházejí útočiště lidé HIV pozitivní a nemocní AIDS. Dům také nabízí veřejnosti bezplatné testování na přítomnost viru HIV v krvi. Art for Life přispívá na provoz tohoto domu. Mladá generace podle Hlavatého nezažila doby, kdy se nemoc objevila a budila děs jako něco neznámého, proti čemu není lék. Nyní už léky jsou, mohou ale jen oddálit propuknutí AIDS, nemoc nevyléčí. Proto je zásadní chránit se kondomem.

Kondom - ilustrační foto.

Sdružení Art for Life chystá v listopadu kromě tradičních výstav, koncertů, autorských čtení a dalších kulturních akcí osvětovou kampaň k problematice HIV/AIDS. "Prevence v oblasti AIDS je v Česku dost nevýrazná. Stát na ni vynakládá jen malé prostředky ve srovnání s tím, kolik ročně vydá na léčbu a následnou péči o HIV pozitivní a nemocné AIDS," uvedl předseda sdružení Martin Kámen.

Art for Life za tři roky své činnosti věnoval na programy ČSAP zhruba půl milionu korun. Také letos může veřejnost přispět koupí uměleckých děl v aukcích nebo kalendáře PASSION 2012, jehož tvářemi budou například zpěvačka Bára Basiková, krasobruslař Tomáš Verner, herečka Eliška Balzerová či designér Maxim Velčovský.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz