Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ruce na prsa. Kampaň naučí ženy, jak si vyšetřovat ňadra

Samovyšetření prsou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samovyšetření prsou (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

V preventivní kampani Ruce na prsa se ženy naučí na modelu, jak si mají správně vyšetřovat ňadra. Mohou tak včas odhalit počínající rakovinu prsu. Pravidelný screening na mamografu platí zdravotní pojišťovny ženám od 45 let jednou za dva roky. V mezidobí by si měly prsa každý měsíc vyšetřit samy.

Vyšetřovat by si je měly také dva miliony žen od 20 do 45 let věku, které do pravidelného screeningu nespadají. Vzdělávací akce odstartovala dnes v Praze, obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius s ní zavítá během roku do 18 obchodních center v celé ČR.

V Česku žije 72.000 žen, které rakovinu prsu měly nebo mají, každý rok dalších 7000 přibývá. "Úspěšnost léčby je přitom při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující," řekla ČTK patronka kampaně, přední česká onkoložka docentka Petra Tesařová z Všeobecné fakultní nemocnice. "Stačí opravdu málo, aby se běžnou a pravidelnou součástí péče o naše tělo stalo každý měsíc samovyšetření prsů, které může zachránit život," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ženy, které navštíví stánek Dialogu Jessenius během jeho čtrnáctidenních zastávek v jednotlivých místech republiky, si mohou samy na speciálním fantomu vyzkoušet, jak samovyšetření provádět a jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam nepatří," řekla novinářům moderátorka a herečka Iva Kubelková, která je tváří kampaně.

Jako první si mohou vyzkoušet samovyšetření zákaznice v pražském obchodním centru Nový Smíchov v prvním nadzemním podlaží od 5. do 22. září. Další příležitost bude v neděli v Praze při charitativním běhu Harfandění, jehož výtěžek poputuje právě na podporu této kampaně.

Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto)

Rady a informace získají ženy také při přednáškách v sídlech sokolských organizací po celé ČR a v čekárnách gynekologických ordinací. V instruktážním videu poradí "český doktor House" Martin Stránský, který seriálového lékaře daboval, mladé ženě, jak při samovyšetření postupovat.

Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius vznikla v roce 2009, aby šířila informace o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě, a tím přispěla ke zlepšení komunikace mezi zdravotníky a pacienty i jejich rodinami.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...