Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na rakovinu plic umírá v Česku osm z deseti nemocných. Většinou se na ni přijde pozdě

Kouření - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Na rakovinu plic umírá v Česku osm z deseti nemocných. Ve většině případů se nemoc zjistí až v pozdních stadiích, kdy vyhlídky na přežití rapidně klesají. Pěti a více let od zjištění diagnózy se dožije jen 20 procent pacientů. Na nebezpečí nemoci upozorňuje web www.80procent.cz. Spuštěn byl při příležitosti Světového nekuřáckého dne, který letos bude 19. listopadu, protože právě kouření je jedním z hlavních důvodů zhoubného onemocnění plic.

Na webu jsou upřesněny příznaky nemoci, web také nasměruje pacienty k lékaři již při prvotních pochybnostech.

V Česku ročně onemocní rakovinou plic zhruba 7600 lidí, případů přibývá, v roce 2030 by mělo být už 8750 nových onemocnění. První stadium rakoviny plic nemá téměř žádné příznaky - nemoc zjištěnou v prvním a druhém stadiu přežije 58 procent pacientů, ve čtvrtém stadiu jen 7,5 procenta. Osvětová kampaň má podle výkonného ředitele neziskové organizace Onkomaják Tomáše Krubera upozornit na rizika a informovat o prevenci i možnostech léčby. „Cílem je vzbudit v lidech zájem o vlastní zdraví, a pokud jsou aktivní kuřáci, nebo často pobývají v zakouřených prostorech, zdůraznit jim nutnost preventivních prohlídek,“ řekl Kruber.

Zmapování lidského genomu

„Je-li nemoc odhalena včas, umožňuje radikální operaci, která významně zvyšuje šance na dlouhodobou kontrolu místně ohraničeného onemocnění,“ doplnil přednosta onkologické kliniky první lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Luboš Petruželka.

Velkým krokem kupředu podle něj bylo zmapování lidského genomu, kreré umožnilo odhalit poškození genů, odkud vedou cesty zhoubných signálů v nádorové buňce. Nové cílené biologické léky umožňují zasáhnou maligní strukturu buňku a zabránit přenosu špatného signálu. „Tím se dramaticky zlepšily léčebné výsledky u molekulárně definovaných typů onemocnění,“ ocenil přednosta s tím, že ani v současnosti nelze pokročilé onemocnění stoprocentně zastavit bez operace.

Kampaň 80procent.cz zaměřenou na rakovinu plic doplňuje aktuálně probíhající roadshow Onkomajáku s názvem Střevotour, která se věnuje onemocnění tlustého střeva.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.