Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na rakovinu plic umírá v Česku osm z deseti nemocných. Většinou se na ni přijde pozdě

Zdraví

  6:00
PRAHA - Na rakovinu plic umírá v Česku osm z deseti nemocných. Ve většině případů se nemoc zjistí až v pozdních stadiích, kdy vyhlídky na přežití rapidně klesají. Pěti a více let od zjištění diagnózy se dožije jen 20 procent pacientů. Na nebezpečí nemoci upozorňuje web www.80procent.cz. Spuštěn byl při příležitosti Světového nekuřáckého dne, který letos bude 19. listopadu, protože právě kouření je jedním z hlavních důvodů zhoubného onemocnění plic.

Kouření - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Na webu jsou upřesněny příznaky nemoci, web také nasměruje pacienty k lékaři již při prvotních pochybnostech.

Nejvíc onkologických pacientů umírá na rakovinu plic

V Česku ročně onemocní rakovinou plic zhruba 7600 lidí, případů přibývá, v roce 2030 by mělo být už 8750 nových onemocnění. První stadium rakoviny plic nemá téměř žádné příznaky - nemoc zjištěnou v prvním a druhém stadiu přežije 58 procent pacientů, ve čtvrtém stadiu jen 7,5 procenta. Osvětová kampaň má podle výkonného ředitele neziskové organizace Onkomaják Tomáše Krubera upozornit na rizika a informovat o prevenci i možnostech léčby. „Cílem je vzbudit v lidech zájem o vlastní zdraví, a pokud jsou aktivní kuřáci, nebo často pobývají v zakouřených prostorech, zdůraznit jim nutnost preventivních prohlídek,“ řekl Kruber.

Zmapování lidského genomu

„Je-li nemoc odhalena včas, umožňuje radikální operaci, která významně zvyšuje šance na dlouhodobou kontrolu místně ohraničeného onemocnění,“ doplnil přednosta onkologické kliniky první lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Luboš Petruželka.

Liga proti rakovině pořádá sbírku. Tématem je prevence rakoviny plic

Velkým krokem kupředu podle něj bylo zmapování lidského genomu, kreré umožnilo odhalit poškození genů, odkud vedou cesty zhoubných signálů v nádorové buňce. Nové cílené biologické léky umožňují zasáhnou maligní strukturu buňku a zabránit přenosu špatného signálu. „Tím se dramaticky zlepšily léčebné výsledky u molekulárně definovaných typů onemocnění,“ ocenil přednosta s tím, že ani v současnosti nelze pokročilé onemocnění stoprocentně zastavit bez operace.

Kampaň 80procent.cz zaměřenou na rakovinu plic doplňuje aktuálně probíhající roadshow Onkomajáku s názvem Střevotour, která se věnuje onemocnění tlustého střeva.

Autor: