130 let
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Shutterstock

V Kanadě zapomínají nemocní Alzheimerem svůj druhý jazyk

Zdraví
  •   7:00
TORONTO - Alzheimerova choroba má v Kanadě nečekané dopady: staří lidé, kteří tu hovořili běžně dvěma jazyky, svůj druhý jazyk někdy zapomenou a mohou se tak stát cizinci ve vlastní zemi, kde jsou úředními jazyky jak angličtina, tak francouzština.

Situace bývá zvlášť dramatická, jestliže lidé, pro něž je mateřštinou francouzština, dříve běžně hovořili anglicky a žijí v anglicky mluvící části země, a pak angličtinu zapomenou. Pak nejsou schopni komunikovat v angličtině například se zdravotníky. Služby nabízené ve francouzštině tu totiž nejsou dostačující a někdy docela chybí. Píše o tom agentura AFP.

Při návštěvě u lékaře výzkumného ústavu Sunnybrook v Torontu v roce 2009 Sylvie Lavoieová zjistila, že její matka postižená neurodegenerativním onemocněním mozku zapomněla mluvit anglicky.

ČTĚTE TAKÉ:

Když Hélene Tremblayová-Lavoieová absolvovala test, získala devět ze 30 bodů v angličtině a 19 ze 30 ve francouzštině. "Tento výsledek byl strašným šokem, obrovským překvapením. S maminkou jsem hovořila jen francouzsky, a tak jsem si nepovšimla, že angličtinu zapomněla. Viděla jsem, že mluví méně s mým mužem, který je anglofonní, ale přičítala jsem to na vrub nemoci a únavě," vysvětluje Lavoieová.

O případu její matky hojně psal kanadský tisk. Žena, která se narodila v Quebeku, žila více než 30 let v Torontu a běžně hovořila oběma jazyky.

Sylvie Lavoieová se tedy rozhodla matku umístit do francouzského ústavu, ale v Torontu žádný takový není. Pro francouzsky hovořící pacienty je nabízeno 37 lůžek v nemocnici Bendale Acres ve Scarboroughu na předměstí Ville Reine, ale nejsou rezervovány jen pro ně. Hélene Tremblayová-Lavoieová byla nakonec přijata ve Wellandu nedaleko Niagarských vodopádů, což je jediný ústav fungující zcela ve francouzštině, který je situován do vzdálenosti 600 kilometrů mezi Ottawou a Wellandem.

Graf krevního testu

Nadace, která byla podle Hélene Tremblayové-Lavoieové pojmenována, byla založena v loňském roce s cílem nabízet v provincii Ontario dlouhodobou péči pro francouzsky hovořící obyvatele postižené neurodegenerativními chorobami, kteří zapomněli používat Shakespearův jazyk.

"Osoby, které zapomenou angličtinu, jsou původně frankofonní a naučily se anglicky teprve později. Avšak pozor, nezapomínají angličtinu, je to poškození neuronů vyvolané stářím, které ovlivňuje používání jazyků," vysvětluje profesor Guy Proulx, neuropsycholog z oddělení psychologie na Glendon College při Yorkské univerzitě v Torontu.

Tento expert na kognitivní neuropsychologii je autorem psychologických testů v angličtině používaných v celém světě, které umožňují zjistit neurodegenerativní chorobu. Tyto testy pak převedl do francouzštiny.

Dvojjazyčná klinika

"Jazyk je v poznávacím systému automatismus. Osoba hovořící od dětství dvěma jazyky druhý jazyk nezapomene, protože je v ní zautomatizován, hluboce zakořeněn. Automatismy jsou vůči Alzheimerově nemoci mnohem odolnější," říká.

Nadace Hélene Tremblayové-Lavoieové a profesor Proulx chtějí založit dvojjazyčnou kliniku, která by byla začleněna do Bendale Acres. Má zde být i centrum výzkumu v oblasti kognitivních funkcí a centrum pro včasnou diagnózu a terapii chorob jako je Alzheimer.

Téměř 90 procent frankofonních obyvatel Toronta (je jich přes 125 000 a v celém Ontariu více než 600 000) žije s nefrankofonním partnerem. Lékaři by si přáli, aby jim mohli pomoci žít společně nadále i v případě, že je jeden z nich postižen Alzheimerovou chorobou. "Máme podporu vlády jak v provincii, tak na federální úrovni. Projekt bude stát 200 000 dolarů (3,6 milionu Kč) ročně a je rozdělen na tři léta. Finance již mámě. Je to otázka několika měsíců," konstatuje předseda správní rady nadace Jean Roy.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK