Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neváží ani kilo, přesto v Ostravě většinu novorozenců zachrání

Zdraví

  7:00
OSTRAVA - Osmdesát procent dětí s extrémně nízkou porodní váhou, tedy pod jeden kilogram, které se narodí v perinatologickém centru Fakultní nemocnice Ostrava přežije bez závažnějších zdravotních problémů. Je to o 20 procent více, než je průměr těchto center v celé republice, řekla primářka oddělení neonatologie Renáta Poláčková.

Výstavu předčasně narozených dětí s názvem "Ich svet" můžete navštívit od 15. února do 17. března. foto: MAFRA - Dan Materna

"Pokud v těhotenství dojde ke komplikacím, komunikujeme s porodníky a snažíme se společně porod nejen ideálně načasovat, ale také zvolit jeho ideální postup tak, aby byl pro miminko co nejšetrnější a nejvhodnější. Právě v naší dokonalé souhře spočívá velká část úspěchu," míní Poláčková.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodala, že druhou části úspěchu je centralizace péče. Podle Poláčkové je pro maminky i jejich nenarozené děti, u nichž hrozí předčasný porod, nejvhodnější, když rodí právě v perinatologickém centru nemocnice.

Šance na přežití roste

"Statistiky našeho centra dokazují, že nedonošené děti v nejnižších váhových kategoriích, které se v našem centru narodí, mají oproti novorozencům, porozeným mimo perinatologické centrum, až o 30 procent vyšší šanci na přežití," uvedla Poláčková. Dodala, že o 30 až 40 procent mají také vyšší šanci, že přežijí bez trvalých, nejčastěji neurologických následků.

Podívejte se na fotogalerii předčasně narozených dětí:

Výstavu předčasně narozených dětí s názvem "Ich svet" můžete navštívit od 15. února do 17. března.

Na fotogalerii se podívejte ZDE.

Také z hlediska úmrtnosti dětí s extrémně nízkou porodní váhou je podle ní fakultní nemocnice pod republikovým průměrem. Je 18 procent, v Ostravě osm procent.

Počet nezralých dětí narozených loni ve fakultní nemocnici představoval 18,3 procenta ze všech porodů, narodilo se jich tam 397, dalších 88 sem bylo převezeno z jiných zařízení v regionu. Celkem tak loni centrum pečovalo o 485 dětí s porodní hmotností pod 2,5 kilogramu, přičemž 113 z nich vážilo ještě méně než 1,5 kilogramu. Ostrava patří podle Poláčková z 12 perinatologických center v zemi k jednomu z nejvytíženějších.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat