11. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Oční lékař často odhalí nemoc, o níž pacient nevěděl

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Při vyšetření zraku oční lékaři často odhalí onemocnění, o němž pacient vůbec nevěděl. Nejčastěji to bývá cukrovka, ale stává se i to, že objeví melanom přímo v duhovce, řekl přední český oftalmolog profesor Martin Filipec. Porucha slzného filmu nebo vřed na rohovce může podle něj ukazovat na revmatoidní artritidu nebo lupénku.

Porucha zrakového nervu může být první známkou roztroušené sklerózy. "Nález na duhovce nebo sítnici může ukazovat na závažnou infekci jako AIDS, tuberkulóza nebo syfilis. Obecně tedy lze říct, že pokud umíme číst v očích, je často možné včas a správně stanovit diagnózu celkového onemocnění a zachránit pacientovi nejen zrak, ale i život," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

AIDS, cukrovka a další onemocnění se podle profesora sice většinou zjistí standardní cestou, oční lékař je jako první odhalí v deseti až 15 procentech případů. "To rozhodně není málo a jen to potvrzuje, že pravidelné návštěvy očního lékaře by se neměly zanedbávat," řekl Filipec.

Pokud nemá člověk žádné problémy se zrakem, měl by chodit na preventivní prohlídku k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky. Kdo nosí brýle nebo oční čočky, by měl chodit častěji - jednou za půl roku nebo podle potřeby.

Po dovršení čtyřicítky by měl každý jít k očnímu lékaři alespoň jednou ročně bez ohledu na to, zda má dioptrické brýle, nebo vidí dobře. Jakmile ale má pacient nějaké obtíže, neměl by podle profesora s návštěvou očního lékaře otálet. Kolísání ostrosti vidění může být příznakem cukrovky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Chronické řezání a pálení v oku většinou znamená zánět a může být příznakem celkového onemocnění. "Co se týče prevence, některé studie mluví o jistém vlivu vitamínů, ale tento vliv je tak malý, že jedinou spolehlivou prevencí je pravidelně navštěvovat lékaře," shrnul Filipec.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!