Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro některé lidi je mírná nadváha lepší, říká lékařka

Zdraví

  6:03
PRAHA - Opalování je prospěšné, biopotraviny nemají jasnou charakteristiku a mírná nadváha u některých lidí je přímo přínosem. Lékaři z IKEM zveřejnili výsledky projektu, který analyzoval, co vše ovlivňuje naše zdraví. „U některých osob je jasně přínosná stabilizovaná hmotnost, byť je o nějaké kilo vyšší,“ říká v rozhovoru lékařka Věra Adámková z pracoviště preventivní kardiologie.
Hubnutí - ilustrační foto.

Hubnutí - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jedna z věcí, kterou studie objasnila, je nadváha. Mít pět kilo nadváhy je totiž podle ní zdravé. Mohla byste prosím vysvětlit, jak přesně toto tvrzení interpretovat? Je tedy zdravější mít nadváhu?
Studie jasně neříká, že máme mít pět kilogramů nadváhy, ale situace je složitější. Stále se pátrá (výzkum probíhá již léta, celosvětově) po příčinách obezity. Bohužel zatím nebyl nalezen takový gen, tedy vrozená vloha, která by vysvětlila celou problematiku. Existuje určité procento populace, které nedocílí tzv. optimální hmotnosti, pouze za cenu drastických diet, a to ještě pouze na velmi omezenou dobu. Přitom víme, že tito lidé nemají nijak závratný energetický příjem, přiměřeně se i hýbají. U těchto osob je jasně přínosná stabilizovaná hmotnost, byť je o nějaké kilo vyšší, tím se myslí skutečně jen těch několik kilogramů, nikoli nadváha, či obezita.

Lidovky.cz: Zabývali jste se také opalováním. Je zdravé opalovat se? Má to výhody pro lidský organismus?
Projekt se zabýval nikoli opalováním, ale analýzou dostupných dat a nových trendů osteoporózy a hladiny vitaminu D v populaci rozvinutých zemí. Studie ukázaly, že velká  část populace nemá dostatek vitaminu D, který je důležitý pro vývoj dětí, pro těhotné, pro kvalitní spermiogram mužů, samozřejmě také pro vývoj kostí. Již v roce 2005 byla publikována ve světové literatuře práce, která jasně ukázala, že lidé, kteří mají  nedostatek běžného slunečního svitu, příkladně pracují v neosvětlených prostorách, mají výrazně horší hladiny vitaminu D a vyšší sklon k rozvoji osteoporózy, tedy řídnutí kostí. V těchto případech je možné využít - podle fototypu, po eventuální dermatologickém posouzení - přiměřené "dosvícení" v solariu.

Lidovky.cz: Dva roky jste se v IKEM zabývali také studiem dlouhověkosti. K čemu jste došli? Je možné dlouhověkost "pěstovat" a nějakým způsobem pro ni něco udělat?
Dlouhověkost je jistě přáním nás všech, ale jasný návod neexistuje. Definice  dlouhověkosti je nejčastěji chápána jako dožití se 90 a více let. Více se dožívají Asiaté, ženy, nekuřáci. Většina těchto dlouhověkých příliš nekonzumuje alkohol, ale nejsou  to abstinenti, denně jí mléčné výrobky, často zeleninu. Takže výzkum, který probíhá intenzivně po léta, není ukončen, bádá se v oblasti metabolizmu tuků, minerálních látek a dalších.

Lidovky.cz: Jaké další "mýty" studie zbořila? Například o zdravém životním stylu či o biopotravinách. Jsou pro organismus lepší?
Projekt se zabýval i stravovacích návyků, protože se ukázalo, že jistá část populace dosahuje optimální hmotnosti nejlépe tak, že vyřadí snídani. Biopotravina - z našeho hlediska není ani jasná definice. Neexistuje řádná studie, která by prokázala, že tzv. biopotraviny mají pozitivní vliv na naše zdraví. V biopotravinách se mohou třeba nalézat některé plísně, které se obtížně laboratorně zjišťují, mohou se do nich dostat nežádoucí látky z půdy, takže nemůžeme hovořit o zázraku.

Autor: