130 let
Rentgen - ilustrační foto

Rentgen - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Rozhovor

Problém se objeví s první zlomeninou, upozorňuje lékař

Zdraví
  •   5:32
Každý, kdo prodělal vážnější zlomeninu po lehčím úrazu, by se měl nechat vyšetřit, zda už u něj nedošlo k řídnutí kostí, říká Martin Hrbek, vedoucí osteologické ambulance Nemocnice České Budějovice. Nemoc totiž jde úspěšně léčit. Udržovat zdravé kosti pak pomáhá známá čtveřice rad: přestat kouřit, omezit alkohol, začít zdravě jíst a mít dostatek pohybu.

LN: Proč řídnutí kostí postihuje ve větší míře ženy?
Nejprve je třeba si uvědomit, že ženské pohlavní hormony chrání kostru před jejím odbouráváním. Ženy postihuje v menopauze rychlý úbytek pohlavních hormonů, u mužů ubývají pohlavní hormony pozvolna, tudíž u nich je kostra chráněna delší dobu. Kosti muže jsou zpravidla mohutnější, a tedy odolnější vůči zlomenině.

Našim kostem pohyb svědčí. Když ho nemají, hrozí jim osteoporóza

LN: Může si člověk všimnout indicií, které by ho měly přivést k lékaři s podezřením na řídnutí kostí?
Člověk s osteoporózou nemusí pociťovat žádné neobvyklé potíže. Pobídkou k vyšetření by mělo být u žen období menopauzy a současně některý z dalších rizikových faktorů. Rizikovým faktorem je například osteoporóza v rodině, kouření, nízká tělesná hmotnost, nedostatek pohybu, konzumace alkoholu, prodělaná zlomenina. Rizikovým faktorem bývají různá chronická onemocnění, zvláště pokud jsou spojena s užíváním kortikoidů či některých dalších léků. Riziko zlomeniny roste s věkem, takže i u relativně zdravých lidí je vhodné provést měření kostní hustoty po pětašedesátém roce věku.

LN: Jaká jsou ta chronická onemocnění, která podstatně zvyšují riziko vzniku řídnutí kostí?
Léčbu osteoporózy často potřebují například nemocní s roztroušenou sklerózou, ženy léčené protinádorovými léky po karcinomu prsu, lidé s onemocněním zažívacího traktu a chronickými zánětlivými nemocemi, které spadají do kompetence revmatologa a které bývají často léčeny kortikoidy.

LN: Strašákem mezi staršími lidmi je zlomenina krčku stehenní kosti. Je tato část kostry řídnutím významněji postihována, nebo zlomeninu vysvětluje fakt, že lidé při pádu prostě padnou na zadnici?
Osteoporóza je onemocnění postihující celou kostru, krček nevyjímaje. S věkem dochází k nepříznivým změnám v geometrii kosti, o krčku to platí dvojnásob. Tato zlomenina je obávaná hlavně proto, že je spojena s vysokou úmrtností. Zhruba polovina nemocných po zlomenině krčku stehenní kosti je po úrazu závislá na pomoci druhých osob, často musí dlouhodobě zůstat v nějaké instituci, jako je léčebna dlouhodobě nemocných, domov důchodců a podobně.

LN: Osteoporózu lze léčit. Musí nemocný užívat léky po celý život, nebo lze stav kostí stabilizovat i upravením jídelníčku a dostatkem pohybu?
Opravdu platí, že osteoporózu lze úspěšně léčit, zejména začneme-li včas. Nelze ji však vyléčit. Všichni nemocní potřebují dostatek vápníku ve stravě a někdy i ve formě tablet. Většina nemocných potřebuje podávání vitaminu D v lékové formě. V rámci správné životosprávy je nutno dbát o pravidelný pohyb.

Nemalá část pacientů potřebuje i takzvanou antiresorpční léčbu (zpomaluje úbytek a zhoršování kvality kostní hmoty – pozn. red.), kterou není vždy nutno podávat celoživotně. Často využíváme v léčení těmito přípravky takzvané lékové prázdniny.

Řídnutí kostí ve staří. Pomůže slunce, zdravá strava a pohyb

LN: Jak tedy vypadá léčba osteoporózy, za jak dlouho se může projevit zlepšení
Odbourávání kostní hmoty lze zpomalit díky zmíněné antiresorpční léčbě, která existuje ve formě tablet či injekcí. Jedná se o léky nazývané bisfosfonáty. Antiresorpční účinek mají také ženské pohlavní hormony, estrogeny, které se podávají ženám po přechodu, u nichž ještě osteoporóza rozvinuta být nemusí.

Novým typem antiresorpční terapie je takzvaná biologická léčba, která se výhodně podává jednou za šest měsíců ve formě podkožní injekce. Léčba je účinná, pohodlná, jako u jiných léčiv však nemusí být vhodná a dobře snášená pro všechny pacienty. Lékaři ji navíc kvůli úhradám pojišťoven mohou předepisovat jen pacientům s osteoporotickou zlomeninou nebo těm, kteří nesnášejí bisfosfonáty. Nástup účinku antiresorpčních léků závisí od typu preparátu, léčebný efekt lze očekávat po několika měsících léčby.

LN: Proč je vlastně pohyb v boji proti osteoporóze tak důležitý?
Zjednodušeně lze říci, že pro správnou formaci kosti, která je nejintenzivnější v mládí, ale v nějaké míře probíhá celý život, je důležité zatěžování kostí pohybem. Kostní buňky mají schopnost reagovat na mechanickou zátěž těla, na pohyb. Kost vystavená přiměřené a pravidelné pohybové zátěži je pevnější a odolnější.

LN: S osteoporózou se léčí jen zhruba deset procent nemocných. Proč se neprovádí u žen po menopauze nějaký screening?
Před podobnými otázkami stojíme i u jiných onemocnění, kladou si je osoby zodpovědné za zdravotní péči i v jiných zemích. K plošnému screeningu je nutná dohoda zdravotníků, zdravotních pojišťoven, státních úředníků, politiků atd. V neposlední řadě jde o peníze. Úspěchem by zatím bylo, kdyby vyšetření k posouzení přítomnosti osteoporózy podstoupila většina lidí, kteří prodělají zlomeninu. Přesněji řečeno osoby starší čtyřiceti let, které utrpěly zlomeninu zápěstí, krčku, pažní kosti či obratle po nepřiměřeně malém úrazu.

Autor: