Velký manuál od expertů z Bulovky: Jak jsme daleko s poznáním koronaviru? |
Virologovy zkušenosti uveřejnil webový server prestižního akademického časopisu Science, který vydává Americká asociace pro vědecký pokrok.
„Poté, co jsem s viry zápasil posledních více než 40 let, stal se země expert na infekční onemocnění. Jsem rád, že jsem se nakazil covidem-19 a ne ebolou, i když podle některých studií je 30% šance, že zemřete, pokud se s novým koronavirem dostanete do britských nemocnic. To by byla zhruba stejná celková úmrtnost jako u eboly v roce 2014 v Západní Africe,“ říká v současnosti již legendární virolog. Takové číslo prý zkrátka přinutí člověka podlehnout emocím.
Měřte si ještě před komplikacemi kyslík, radí nemocným Američanům doktor. V Česku zbytečné, reaguje expert |
„Měl jsem horečku a šíleně mě bolela hlava. Myslel jsem, že se mi rozskočí lebka, což bylo celkem paradoxní, protože jsem neměl žádný kašel. I přesto jsem nadále pokračoval v práci z domova - jsem totiž workoholik,“ popisuje začátek nemoci Piot. Diagnózu mu posléze potvrdil test a lékař ho nasměroval do nemocnice, protože ke zdravotním komplikacím se navíc přidala stále se zhoršující únava. Tam mu personál zjistil nedostatek kyslíku v těle, i když on na sobě žádnou dušnost nepociťoval. Virolog dostal kyslíkovou masku, což problém konkrétně u něj naštěstí vyřešilo, nebylo tedy nutné napojení na ventilátor.
Peter Piot (71 let):
|
Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci |
„Posledních 10 let jsem nebyl na nemocenské ani jediný den. Nakonec se virům povedlo mě dostat, říkal jsem si,“ vzpomíná spoluobjevitel eboly. Z nemocnice byl propuštěn po týdnu, který popisuje jako „velmi zdlouhavý“. Dle svých slov si znovu uvědomil, jak moc obdivuje Nelsona Mandelu, který ve věznicích strávil dlouhých 27 let. Doma prý notnou část času probrečel, chvíli se mu i špatně spalo. Nemohl se totiž zbavit dojmu, že kdykoliv se může něco pokazit a on bude zpět ve vážném stavu.
To se doopravdy stalo, týden po propuštění se totiž začal nebezpečně zadýchávat a musel opět navštívit nemocnici. Při druhé návštěvě u něj byla zjištěna cytokinová bouře, tedy přehnaná reakce imunitního systému, který začal ničit kromě patogenů i zdravé buňky. „Vždy jsem měl velký respekt před viry, který se neztratil do dnešního dne. Třeba virus HIV. Je tak mazaný, že se dokáže vyhnout všemu, čím ho chceme zastavit. Po zkušenostech s covidem-19 se na viry dívám odlišně. Cítím se více zranitelný,“ říká expert na onemocnění AIDS Piot.
Dvanáct negativních testů nestačilo. U 93leté seniorky propukla nemoc do pár hodin znovu |
„Mnoho lidí si myslí, že covid-19 zabije zhruba 1 % pacientů a zbytek se uzdraví s příznaky podobnými chřipce. Ale pravda je komplikovanější. Spoustě pacientů zůstanou chronické potíže se srdcem a s ledvinami. Narušen je dokonce i jejich nervový systém. Celosvětově budou stovky tisíc – možná i více – pacientů, kteří budou do konce života odkázáni na dialýzu ledvin,“ myslí si Peter Piot. Čím víc toho prý o novém koronaviru víme, tím víc otázek nám vyvstává.
Teprve na začátku května, po sedmi týdnech od prodělání nemoci, se virolog cítí v běžné kondici. Navázal tam, kde přestal, tedy v poradním týmu von der Leyenové, který řeší vakcínu. Říká, že právě ta je jediným východiskem z krize. Navzdory všem snahám mnoha států světa vakcína stále není vytvořena a není ani jasné, zda je to vůbec možné. Virolog varuje, že při případném úspěchu před námi čeká další náročný úkol: rozdistribuovat ji po celém světě.
Smrtící ebola
|