Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vinohrady vymění stovce žen implantáty zdarma

Příprava před operací (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava před operací (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ženám s vadnými prsními implantáty PIP svitla naděje. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je vymění všem pacientkám, kterým je dala po rakovině prsu.

Celkem jde o 99 žen. Nemocnice vše zaplatí, na jednu ženu počítá 20.000 až 25.000 korun. Bude ale od dodavatele implantátů požadovat, aby jí náklady uhradil, řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Celkem byly v Česku použity necelé 3000 implantátů ve zhruba 50 zdravotnických zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví po odhalení, že jsou z nekvalitního silikonu, doporučilo preventivně všechny vyměnit. Jedná s nemocnicemi a pojišťovnami o úhradě, do dvou týdnů vydá nezávazný právní názor. Nemocnice se podle právníků nemohou zbavit zodpovědnosti, o náhradu škody se mohou soudit s dodavatelem implantátů.

Infografika: implantáty.


Odstranění implantátů by podle prvních informací měly uhradit zdravotní pojišťovny všem ženám, tedy i těm, které si daly udělat nová prsa pro krásu. Nový implantát by měly dostat bezplatně ženy po rakovině, těch je zhruba 500. Pojišťovny zatím tento postup nepotvrdily.

Ženy po kosmetických operacích si možná nový implantát budou muset zaplatit, podle právníků by jim ale měla uhradit nový implantát nemocnice ze své pojistky.

Nemocnice začne nabízet termíny operace

"Zákrok provedeme na naše náklady pacientkám, kterým byly implantovány zdravotně nevyhovující prsní implantáty ze zdravotních důvodů a hradily je zdravotní pojišťovny. Považujeme to za povinnost vůči našim pacientkám," uvedl ředitel Vinohrad Marek Zeman. Implantát PIP nedostala na Vinohradech žádná pacientka, která podstoupila operaci z kosmetických důvodů.

Nemocnice podle ředitele oslovila všech 99 pacientek s implantáty PIP dopisem a pozvánkou na konzultaci, nyní jim začne nabízet termíny operace. "Preventivní výměny chceme provést co nejrychleji, abychom na minimum omezili nebezpečí plynoucí z těchto implantátů," uvedl Zeman.

Dodal, že zdravotně nevyhovující prsní implantáty používala nemocnice v době, kdy nebylo známo, že jsou z neschválených materiálů a mohou být zdravotně rizikové. Implantáty PIP byly v té době jediné, které zdravotní pojišťovny ženám po rakovině hradily.

Na možné praskání implantátů PIP upozornila na jaře 2010 francouzská asociace pro dohled nad léčivy. Po jejím oznámení český distributor ve spolupráci s lékovým ústavem informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...