Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lukašenko a jeho syn mají zákaz účasti na OH. Běloruský svaz se musí obejít bez peněz od MOV

Alexander Lukašenko hraje hokej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Lukašenko hraje hokej | foto: Reuters

Lausanne  Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal účast na olympijských hrách běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, jenž je už 23 let šéfem národního olympijského výboru. Lukašenko byl letos v srpnu zvolen do šestého prezidentského období a Běloruskem od té doby zmítá chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

Umlčováni jsou také sportovci, kteří vyzvali MOV, aby zasáhl. V listopadu olympijský výbor zahájil s Běloruskem formálně řízení kvůli podezření z porušování olympijské charty.

Ruský prezident Vladimir Putin si na ledě zahrál hokej s ukrajinským...
Alexandr Lukašenko při inauguraci. Bez ohledu na masové protesty pošesté...

„MOV došel k názoru, že se zdá, že současné vedení dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí,“ uvedl dnes šéf MOV Thomas Bach. „Je to proti základním principům olympijské charty a tedy to vážně ohrožuje pověst olympijského hnutí,“ dodal Bach.

MOV zakázal účast na OH také dalším dvěma běloruským funkcionářům včetně Lukašenkova syna Viktora, jenž je prvním viceprezidentem národního výboru. Zároveň MOV zmrazil veškeré platby Běloruskému olympijskému výboru a stipendia sportovcům, kteří se připravují na OH, bude vyplácet přímo jim. 

Mezinárodní olympijský výbor také vyzval sportovní federace, aby neplánovaly pořádat v Bělorusku žádné vrcholné akce. Minsk má společně s Rigou organizovat příští rok na přelomu května a června mistrovství světa v hokeji. 

Lotyšští představitelé už dříve uvedli, že si pořadatelství MS se svým běloruským sousedem nedokážou v současnosti představit. Mezinárodní hokejová federace IIHF se situací zabývá a údajně už zahájila kroky k odebrání spolupořadatelství Bělorusku.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...