130 let

Odlesňování amazonského deštného pralesa v Brazílii (19. listopadu 2021) | foto: Reuters

Z Amazonie zmizel deštný prales velký jako třetina Evropské unie, říká nová studie

Svět
  •   8:24
V Amazonii za posledních bezmála čtyřicet let ubylo deset procent původní vegetace, to je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny jsou to deštné pralesy. V čele odlesňování stojí Brazílie, která si vykácela pětinu deštného lesa na svém území. Amazonský les proto částečně ztrácí funkci pohlcovače uhlíku a stává se jeho zdrojem.

„Ztráty jsou obrovské, prakticky nevratné,“ uvádí se v prohlášení sdružení nevládních organizace RAISG, které na studii spolupracovalo s kartografickým projektem Mapbiomas. „Údaje představují oranžové světlo a vyvolávají naléhavou potřebu koordinovaných, rozhodných a přesvědčivých mezinárodních opatření,“ dodávají výzkumníci.

Mezi lety 1985 a 2021 se odlesněná plocha v Amazonii prudce zvýšila ze 490 000 kilometrů čtverečních na 1,25 milionu, což je bezprecedentní nárůst, uvedla organizace RAISG.

K výsledku dospěli autoři studie na základě každoročního satelitního snímkování v Bolívii, Peru, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Venezuele, Surinamu, Guyaně a Francouzské Guyaně.

Brazílie, které patří přibližně dvě třetiny plochy Amazonie, stojí rovněž v čele odlesňování tohoto regionu. Za téměř čtyři desetiletí bylo zničeno 19 procent jejího deštného pralesa – především kvůli rozšiřování chovu dobytka, které je podněcováno budováním nových silnic. Na tuto zemi připadá 84 procent všech zničených pralesů v Amazonii za dané období.

Podle studie zveřejněné v roce 2021 v časopise Nature je odlesňování tak rozsáhlé, že východní Amazonie přestala být pro Zemi pohlcovačem oxidu uhličitého a stala se naopak jeho zdrojem. Zároveň se Amazonie podle studií blíží k bodu zlomu, kdy se začne nenávratně proměňovat v savanu.

V roce 2021 pokrývaly 74 procent rozlohy Amazonie tropické deštné lesy a devět procent ostatní přirozené typy vegetace. V oblasti o rozloze 8,5 milionu kilometrů čtverečních žije podle odhadů na 47 milionů lidí.

„V celé Amazonii je uloženo nejméně 75 miliard tun oxidu uhličitého,“ uvedl Wayne Walker, výzkumný pracovník amerického institutu Woodwell Climate Research Center. „Kdyby všechen tento oxid uhličitý okamžitě skončil v atmosféře, představovalo by to asi sedminásobek celosvětových ročních emisí,“ dodal.

Nově zvolený prezident Brazílie Lula da Silva po zvolení přislíbil, že se tempo odlesňování, které akcelerovalo za jeho předchůdce Jair Bolsonara, zastaví. „Musíme se přestat řítit do propasti. Bez ochrany Amazonie nemůžeme chránit světové klima,“ řekl Lula na listopadové klimatické konferenci COP27 dle britské BBC.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás