Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barmská junta zatkla disidentku za cizincovu návštěvu

Svět

  7:53
RANGÚN - Známá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla obviněna z porušení domácího vězení, když ji minulý týden bez vědomí úřadů v jejím bydlišti v Rangúnu navštívil cizinec.

Dům Do Aun Schan Su Ťij u jezera v Jangonu. foto: ČTK

Informoval o tom právník disidentky, podle něhož Su Ťij hrozí až pětiletý pobyt ve vězeňské cele. Soud by se měl jejím obviněním zabývat v pondělí.

Podle informací hlavní barmské opoziční strany Národní ligy pro demokracii, v jejímž čele Su Ťij stojí, navštívil disidentku v jejím domácím vězení Američan John Yettaw. Dostal se k ní po přeplavání jezera, na jehož břehu její dům stojí. Yettaw strávil v domě dva dny, než ho barmská vojenská junta minulý týden zatkla. Obviněn byl ze vstupu do zakázané zóny a z porušení imigračních zákonů.

Američanův advokát oznámil, že Su Ťij a její dvě spolupracovnice již byly převezeny do rangúnské věznice. Kolem domu Su Ťij byla v době převozu, tedy asi v 02:30 SELČ, zavedena mimořádná bezpečnostní opatření. Asi po čtvrthodině dorazil konvoj s disidentkou a jejími dvěma spolupracovnicemi do věznice.

Su Ťij a její spolupracovnice jsou "drženy ve vězení", sdělil vzápětí mluvčí Národní ligy pro demokracii. Podle něho soud již připravuje spis proti Su Ťij a ta se nesmí vrátit domů.

O víkendu informovaly světové sdělovací prostředky, že Su Ťij už několik dní nejedla a že kvůli dehydrataci dostává infuze. Lékař navštívil třiašedesátiletou disidentku minulý pátek, kdy se snažil zavodnit její organismus a podal jí léky na nízký tlak. Barmská junta ale nezaručila, že doktora pustí k Su Ťij i v dalších dnech.

Su Ťij, která dostala před 18 lety Nobelovu cenu za mír, z minulých 19 let strávila víc než 13 v domácím vězení. Barmská junta, která je u moci od roku 1962, ji řadí mezi osoby ohrožující veřejný pořádek a vězení jí prodlužuje. O propuštění Su Ťij usilují lidé na celém světě, včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat