130 let

Americký vrtulník přelétá nad polem trosek čínského balonu. (4. února 2023) | foto: ČTK

Zbytky balonu nevrátíme, vzkázaly USA Číně. Ta se omluvila za přelet Kostarice

Svět
  •   13:53
Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který byl v sobotu sestřelen americkým stíhacím letounem nad americkými teritoriálními vodami. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

„Ten balon patří Číně, a nikoli Spojeným státům,“ odpověděla na úterní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na otázku, zda Peking požádal Washington o vrácení zbytků balonu.

Čína tvrdí, že se jednalo o civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu, který vstoupil do amerického vzdušného prostoru nedopatřením, protože byl neřiditelný. Reakci Spojených států označila Čína již dříve za přehnanou.

Kirby zopakoval tvrzení, že podle USA balon sledoval citlivé vojenské objekty na území Spojených států. „Byl schopen sám manévrovat, zrychlit, zpomalit a otočit se,“ prohlásil Kirby. Čínu obvinil z hrubého narušení amerického vzdušného prostoru a uvedl, že sestřelení balonu bylo zcela v souladu s právy země.

Pentagon již dříve uvedl, že se balon pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety.

Americký prezident Joe Biden chtěl nechat balon sestřelit, už když se o něm před týdnem poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany ale tehdy tento krok nedoporučili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu, kterou měl zahájit v neděli. Kirby v pondělí prohlásil, že incident poškodil vzájemné vtahy obou zemí. „Teď pro nás není vhodný čas k jakýmkoli přímým dvoustranným jednáním o širších diplomatických otázkách,“ řekl. Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že Peking a Washington o případném novém termínu Blinkenovy návštěvy nejednaly.

Vysoce postavený americký generál odpovědný za sestřelení čínského balonu Glen VanHerck sdělil, že trosky balonu byly vyzdviženy z oblasti o rozloze asi 1,5 krát 1,5 kilometru. VanHerck rovněž uvedl, že balon byl asi 60 metrů vysoký a do americké vzdušné obranné zóny poprvé vstoupil 28. ledna severně od Aleutských ostrovů.

Oblast u pobřeží Jižní Karolíny, kde byl balon sestřelen, americká pobřežní stráž uzavřela. Potopené díly balonu se příslušníci pobřežní stráže snaží lokalizovat pomocí nepilotovaných podmořských plavidel. „Vyzdvihli jsme některé trosky z mořské hladiny. Počasí nám zatím nedovolilo důkladnější podmořský průzkum,“ řekl bezpečnostní mluvčí Kirby. Vyzdvižené zbytky balonu podle něj nyní budou analyzovat experti tajných služeb.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Čína se za druhý balon omluvila

Čína přiznala, že druhý balón, který se pohyboval nad Latinskou Amerikou, je rovněž její, a za přelet nad územím Kostariky se omluvila. Čína podobně jako v prvním případě uvedla, že objekt sloužil k meteorologického výzkumu.

Nad kostarické území se podle čínských představitelů balón dostal kvůli odchylce od původní trasy. Kostarická agentura pro civilní letectví po lokalizaci balónu upozornila letadla na jeho přítomnost, země nepřijala žádná další opatření.

Čínský balón se posléze přesunul nad Kolumbii, která ho ve svém vzdušném prostoru objevila v pátek. Země uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Čistě civilní účely, k nímž údajně sloužil balón nad Latinskou Amerikou, v pondělí deklarovalo rovněž čínské ministerstvo zahraničí.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás