Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová je ‚mrtvá žena‘, bude muset odejít z čela země, říká exministr financí Osborne

Bývalý britský ministr financí George Osborne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý britský ministr financí George Osborne. | foto: Reuters

LONDÝN Dny Theresy Mayové v úřadu britské premiérky jsou sečteny, řekl v neděli bývalý ministr financí George Osborne. Také další členka premiérčiny Konzervativní strany Anna Soubryová v neděli v televizi Sky News řekla, že pozice Mayové jako premiérky je dlouhodobě neudržitelná.

Oba konzervativci tak vyjádřili podobný názor jako některé komentáře britského tisku v těchto dnech, podle nichž Mayovou po ztrátě ve volbách nyní čeká boj o politické přežití.

„Theresa Mayová je ‚mrtvá žena‘, uvidíme, jak dlouho vydrží na lavici odsouzených k ‚trestu smrti‘,“ uvedl v neděli v televizi Sky News Osborne, jehož Mayová vyhodila z úřadu ministra financí po svém nástupu do úřadu loni v červenci. Osborne také řekl, že už možná v polovině příštího týdne „se jí všechno zhroutí“.

Jako dlouhodobě neudržitelnou vidí pozici Mayové v úřadu premiérky i další členka její Konzervativní strany, která v parlamentních volbách tento týden ztratila parlamentní většinu. „Nedovedu si představit, jak by mohla dlouhodobě pokračovat. Myslím, že bohužel bude muset odejít. Ale ne teď, teď potřebujeme stabilitu,“ řekla televizi Sky News státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová.

,Mayová musí změnit přístup’

Za šéfku své strany se v neděli naopak postavil ministr obrany Michael Fallon, který nicméně přiznal, že Mayová bude muset změnit přístup k ostatním členům vlády. „Doufám, že uvidíme více kolektivní přístup v rozhodování v kabinetu. Já a další moji kolegové jsme jí to dali jasně najevo,“ řekl Fallon v televizi BBC. „Menšinová vláda prostě vyžaduje odlišný přístup,“ dodal.

Ministr obrany také přivítal některé personální změny v okruhu kolem Mayové, konkrétně obou vedoucích její kanceláře Nicka Timothyho a Fiony Hillové, kteří rezignovali v reakci na výsledek voleb.

Mayová ještě podporu pro svou menšinovou vládu dojednanou nemá

Mayová ještě nemá jistou podporu pro svou menšinovou vládu, kterou hledá u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Její šéfka Arlene Fosterová v neděli řekla, že dohoda i přes pozitivní vývoj jednání zatím hotová není. Setkat se s Mayovou má v úterý.

„Včera jsme měli velmi dobrá jednání s Konzervativní stranou o tom, jak je můžeme podpořit při formování vlády, která přinese zemi stabilitu. Učinili jsme pokrok, ale jednání pokračují,“ řekla v neděli Fosterová televizi Sky News. Na její stranu se konzervativci obrátili po předčasných parlamentních volbách, v nichž ztratili většinu v Dolní sněmovně. Severoirští unionisté mají ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům zajistí těsnou většinu.

Mayová vyhlásila předčasné volby proto, aby zajistila silný mandát pro svou vládu k vyjednávání s Bruselem o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z EU. Fallon v neděli také ujišťoval, že i po ztrátě ve volbách zůstává postoj britské vlády k vyjednávání o brexitu beze změn. Svolání předčasných voleb Fallon v neděli hájil.

na památku „tvrdému brexitu“.
Televize BBC promítala aktuální výsledky voleb.

„Myslím, že náš názor na brexit se nezměnil, chceme partnerství s Evropou, chceme dohodu, která maximalizuje náš přístup na jednotný trh, dosáhne shody na imigraci a na pokračování v bezpečnostní spolupráci,“ řekl Fallon.

List Sunday Times v neděli přinesl spekulace, že britský ministr zahraničí Boris Johnson byl údajně požádán pěti dalšími ministry, aby Mayovou nahradil v čele vlády. Johnson ale odmítl, že by se chystal vyzvat Mayovou na souboj o vedení strany a země, a zdůraznil, že premiérku nadále podporuje.

Irský premiér má ze spolupráce konzervativců a unionistů obavy

Chystané spolupráce britských konzervativců a severoirských unionistů se obává i irský premiér Enda Kenny. Ten v neděli řekl, že v telefonickém rozhovoru britskou premiérku Theresu Mayovou varoval, že bude-li tato dohoda vyjednána špatně, může to ohrozit mírovou dohodu v Severním Irsku z roku 1998.

„Hovořil jsem s premiérkou Mayovou a vyjádřil jsem jí své obavy. Nesmí být učiněno nic, co by mohlo ohrozit Velkopáteční dohodu,“ napsal na svém twitterovém účtu irský premiér. Velkopáteční dohoda ukončila v roce 1998 v Severním Irsku třicetiletý konflikt mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty, který si vyžádal přes 3000 mrtvých.

Unionisté prý žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy. Takový krok by mohl vyvolat odpor severoirských nacionalistů ze strany Sinn Féin, s níž DUP na základě smlouvy z roku 1998 Severní Irsko spravuje. To by mohlo způsobit nové pouliční boje a násilné incidenty.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...