25. května 2019 12:23, aktualizováno  13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podezřelý z bombového útoku v Lyonu stále uniká. Kamera zachytila pouze zrnitý portrét

Experti provádějí forenzní analýzu na místě včerejšího bombového útoku v Lyonu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Experti provádějí forenzní analýzu na místě včerejšího bombového útoku v Lyonu,... | foto: Reuters

Lyon (Francie) Francouzská policie pátrá po podezřelém jako pravděpodobném strůjci páteční exploze zřejmě podomácku vyrobené výbušniny v centru francouzského města Lyon, při které utrpělo lehká zranění 13 lidí. Policie zatím nedává přednost žádné hypotéze ohledně profilu a motivů pravděpodobného pachatele, uvedla v sobotu agentura AFP. Podezřelý je podle stanice BFMTV stále na útěku.

Členové francouzské armády hlídkují v lyonských ulicích a pátrají po podezřelém.
Posílené policejní hlídky v ulicích Lyonu.

„V Lyonu máme poměrně rozsáhlé monitorování ulic kamerami. Je (na jejich záběrech) vidět osoba přijíždějící a odjíždějící na kole a také zřejmě budeme mít svědky, což by mohlo vyšetřování posunout kupředu,“ řekl novinářům po návratu z Japonska starosta Lyonu a bývalý ministr vnitra Gérard Collomb.

Policie zveřejnila zrnitou fotografii muže, který před jedním z místních pekařství balíček s výbušninou zanechal. Podezřelý měl na sobě sluneční brýle, černé tričko s dlouhým rukávem a světlé kraťasy a vedl jízdní kolo. Policejní zdroj agentuře AFP sdělil, že hledanému je kolem 30 let. Policie se obrátila na občany, aby jí v pátrání po dotyčném pomohli. Varovala, že může jít o nebezpečnou osobu. Neví se, zda je či není ozbrojená. Uvedl v sobotu před novináři pařížský protiteroristický prokurátor Rémy Heitz, pověřený případem.

Policie uveřejnila zrnitou fotku z městské kamery v Lyonu. Je na ní údajně onen...

Policie uveřejnila zrnitou fotku z městské kamery v Lyonu. Je na ní údajně onen muž, který měl v pátek před pekárnou zanechat balíček s bombou. Podezřelý měl na sobě sluneční brýle, černé tričko s dlouhým rukávem a světlé kraťasy a vedl jízdní kolo.

K odpovědnosti za útok se podle něj dosud nikdo nepřihlásil, ani nevznesl žádné požadavky. Od pátečního večera se podle prokurátora přihlásilo několik desítek svědků. Jejich výpovědi se zpracovávají.

Úřady v Lyonu v sobotu zároveň oznámily posílení bezpečnostních opatření v tomto městě, kde se v sobotu má konat několik demonstrací a veřejných shromáždění s účastí tisíců lidí. Uvedla to agentura AFP. V historické části města jsou demonstrace až do večera zakázány.  Prefektura také vyzvala obyvatele k odpovědnosti. K posílení bezpečnostních opatření při veřejných akcích vybídl prefekty ministr vnitra Christophe Castaner.

V Lyonu se mají v sobotu konat demonstrace za zlepšení klimatu, za svobodné Alžírsko a nevylučuje se ani případná nenahlášená akce hnutí tzv. žlutých vest, pravidelně o sobotách protestujících proti politice prezidenta Emmanuela Macrona.

Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Čin ale zatím za terorismus označen nebyl.

„Je ještě příliš brzy na to říci, zda lze tento čin označit za teroristický útok,“ řekla v pátek večer francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová.

Podezřelý balíček vybuchl na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17:30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba obsahující hřebíky a šrouby zranila, je podle agentury AFP devět žen, včetně desetileté dívky, a čtyři muži. Většina z nich byla zraněna sklem z chladicího pultu, který exploze roztříštila. Jedenáct ze 13 zraněných bylo hospitalizováno, jejich zranění jsou ale pouze lehká, podle Collomba „zasaženy byly dolní končetiny“.

Podle zdroje AFP byla náplň výbušniny v balíčku poměrně slabá, a tak nezpůsobila větší škody. Výbušnina byla odpálena na dálku. Úřady v souvislosti s výbuchem posílily bezpečnostní opatření na veřejných místech.

Francie nezažila útok za pomoci nastraženého balíčku od prosince 2007, kdy se terčem stala jedna advokátní kancelář a dosud neobjasněný útok si vyžádal jednoho mrtvého a jednoho zraněného, připomněla AFP. Ale od přestřelky ve Štrasburku z loňského prosince, která si vyžádala pět mrtvých a 11 zraněných, platí ve Francie posílená bezpečnostní opatření, což svědčí o tom, že v očích úřadů teroristická hrozba trvá.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.