130 let

Nejen důchody. Chaos ve Francii prohloubili ekoaktivisté kvůli zásobníkům vody

Svět
  •   20:43
Hořící radnice v Bordeaux, rozsáhlé nepokoje v ulicích dalších měst a stupňující se násilí. Francie je kvůli nedávno přijaté důchodové reformě vzhůru nohama. Zároveň se do akce přidávají také ekologičtí aktivisté s vlastní agendou. Přes dvacet tisíc jich vyšlo bojovat proti výstavbě zásobníků vody určených zemědělcům pro stále častější období sucha. V Paříži se mezitím kvůli protestům proti reformě penzí zavřel Louvre.

Tři tisíce policistů, deset policejních helikoptér, na druhé straně 25 tisíc demonstrantů. Výsledkem protestů proti plánované stavbě zásobníků vody na západě Francie jsou desítky zraněných zejména na straně policie. Velké nádrže mají být k dispozici pro čerpání podzemní vody během stále častějších a delších období sucha. „Voda patří všem, ne pouze zemědělcům,“ prosazují naopak v departementu Deux-Sèvres aktivisté se speciálními přenosnými „minomety“.

Policie použila slzný plyn, aby zabránila demonstrantům dostat se k rozestavěné nádrži, protestující házeli pyrotechniku a další projektily. Někteří z policistů byli zraněni, vzplála také dvě policejní auta.

Podle nevládních organizací, které protest organizovaly, 25 tisíc demonstrantů v sobotu ve venkovském městečku Sainte-Soline vyzývalo vládu k tomu, aby zastavila výstavbu vodních „meganádrží“ pro zemědělce.

Nádrže mají zemědělcům, kteří se potýkají s častějšími a ničivějšími suchy, pomoci se zavlažováním. Během zimy načerpají vodu z podzemních rezerv tak, aby byla k dispozici v suchých letních měsících. V oblasti jich má být podle plánu vybudováno celkem patnáct.

Voda patří všem, nejen zemědělcům

Aktivisté však tvrdí, že voda je společným statkem, že zemědělci ji „kradou“ a že by měli podniknout kroky k přechodu na méně náročné a udržitelnější zemědělské postupy. Napětí mezi oběma skupinami v posledních pěti letech narůstá a k násilným střetům došlo už loni v říjnu.

Podporu mají demonstranti u strany Zelených. „Tyto zásobníky jsou nespravedlivé, protože se jedná o přivlastnění a privatizaci vodních zdrojů několika málo lidmi na úkor většiny,“ uvedla předsedkyně strany Marine Tondelierová, která se sobotního protestu také zúčastnila.

Ministr vnitra Gérald Darmanin protesty a související násilí „krajně levicových aktivistů“ proti policii odsoudil. Při střetech podle něj bylo zraněno 24 policistů a sedm demonstrantů.

Ministr životního prostředí Christophe Béchu využívání těchto umělých vodních nádrží obhajuje jako nástroj krátkodobé pomoci zemědělcům, ale zároveň uznává, že nemůže jít o trvalý postup. „Nádrž není řešením klimatických změn, není to způsob, jak se z toho dostat. Potřebujeme je ale „pro zajištění zemědělské produkce, abychom měli co jíst“.

Umění nebude. Zablokovaný je i Louvre

O poznání klidnější, ale přesto nepříjemné zejména pro dlouhou frontu čekajících turistů, bylo v pondělí zablokované muzeum umění Louvre. Cenná díla světového umění jako Mona Lisa, Venuše Mélská nebo Napoleonova korunovace zůstala kvůli odborářům protestujícím proti reformě důchodů za zavřenými dveřmi.

Demonstranti proti důchodové reformě blokují turistům vchod do pařížského muzea umění Louvre. (27. března 2023)

Při pokojné demonstraci proti penzijní reformě, která postupně zvýší věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let, se menší počet protestujících shromáždil u paty skleněné pyramidy v Louvru. Na jednom z transparentů bylo napsáno „Do důchodu v 60 letech – pracujte méně, abyste žili déle“. Nádvořím se táhla fronta zklamaných turistů.

„Je to směšné, přijeli jsme s dětmi ze všech koutů světa, abychom navštívili muzeum, a je směšné, že 20 lidí blokuje vstup,“ řekl mexický turista, který se představil jako Samuel. „Opravdu chápu, z čeho vycházejí, a je to spravedlivé. Ale všichni bychom se rádi šli podívat na Monu Lisu, ale tak co už,“ řekla Jane, návštěvnice z Londýna.

Mezi protestujícími před Louvrem byli i zaměstnanci slavného muzea. Návštěvníky, kteří marně čekali na vstup, oslovila i průvodkyně. „Doufáme, že chápete naše důvody,“ řekla jim.

Protest se konal den před desátým kolem celostátních stávek a pouličních pochodů. Pařížská policie oznámila, že provádí operaci s cílem zabránit nepovoleným shromážděním před dalším významným muzeem Centre Pompidou. Protesty proti francouzské penzijní reformě, které se konají již od ledna, ještě zintenzivnily po jejím schválení bez hlasování parlamentu, který jen těsně nevyslovil nedůvěru vládě. Kontroverzní postup vyvolal novou vlnu kritiky a vystavil vládu riziku zásahu ze strany francouzské obdoby ústavního soudu.

Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze. Díky reformě ale mají získat možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod.

Autoři: ČTK, jas
  • Vybrali jsme pro Vás