Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán je dál otevřen jednání o mezinárodní jaderné dohodě. Stížnosti o jejím porušování odmítá

Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf. | foto: Reuters

Teherán Írán je stále otevřen jednáním o mezinárodní jaderné dohodě a stížnost tří západoevropských zemí kvůli jejímu porušování ze strany Teheránu považuje za neopodstatněnou. Uvedl to v pondělí mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Podle agentury Reuters také řekl, že Írán nebude od dohody dále ustupovat, pokud bude mít zajištěna práva, která pro něj z dohody vyplývají.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví v pondělí na pravidelné tiskové konferenci reagoval na krok Francie, Británie a Německa, které minulý týden podaly na Teherán stížnost kvůli porušování jeho jaderných závazků. Cílem tohoto kroku je podle trojice evropských zemí záchrana dohody z roku 2015, od níž v roce 2018 odstoupily Spojené státy a Írán pak řadu jejích podmínek postupně přestal dodržovat.

„Teherán stále zůstává v dohodě...Stížnost evropských mocností na Írán ohledně porušování dohody je neopodstatněná,“ uvedl v pondělí mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Dodal, že „dveře k jednání jsou stále otevřené“. „To, zda bude Írán dále snižovat své jaderné závazky, bude záležet na ostatních stranách (dohody) a na tom, zda budou zajištěna práva Íránu z této dohody vyplývající,“ řekl Musáví.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program a zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. USA poté obnovily vůči Teheránu sankce. Teherán pak postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Londýn, Paříž a Berlín podaly minulý týden v souladu s pravidly dohody stížnost na Írán ke společné komisi, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN na Írán, které dohoda původně uvolnila.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!