130 let

Vojáci v Miláně. | foto: Flavio Lo Scalzo, Reuters

V Itálii si už koronavirus vyžádal 11 obětí. Většina nakažených je ze severu země

Svět
  •   12:17aktualizováno  19:48
Řím - Na severu Itálie zemřeli další čtyři lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl na 11. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřady regionu Benátsko a vyjádření šéfa italské civilní obrany. Ten také oznámil, že nakažených koronavirem šířícím se od prosince z Číny je v Itálii už 322, většina z nich na severu země.

Nejdříve šéf civilní obrany Angelo Borrelli informoval média o úmrtí dalších tří nakažených v nejhůře postiženém regionu Lombardie. Všichni byli starší 80 let, šlo o dva muže a jednu ženu. Také dříve oznámená úmrtí v Itálii se týkala starších osob, nejmladšímu z nich bylo 62 let, a všechny oběti trpěly dalšími závažnými zdravotními problémy. 

Prázdné regály v supermarketu v Pioltellu blízko Milána.
Prodej masek v Miláně.

Krátce po prohlášení Borelliho se objevila zpráva o novém úmrtí v Benátsku, které s Lombardií sousedí. Ve městě Treviso zahynula 76letá žena, u níž se potvrdilo onemocnění COVID-19 způsobované novým typem koronaviru. Počet fatálních případů této nemoci tak v Itálii stoupl na 11.

Nakažených novým koronavirem, který vyvolává příznaky podobné chřipce, je v Itálii podle nové bilance 322. Z toho 240 je hlášeno ze severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy v zemi. Případy koronaviru ale už ohlásily místní úřady také z Toskánska ve střední Itálii či z jihu země, kde testy potvrdily infekci v Palermu u ženy, která tam ale přijela z lombardského Bergama na dovolenou se skupinou přátel.

Itálie je nyní zemí s třetím nejvyšším počtem lidí nakažených novým typem koronaviru na světě po Číně a Jižní Koreji. Z evropských zemí v úterý oznámily první potvrzené případy nákazy koronaviru i Rumunsko, Chorvatsko, Rakousko či Švýcarsko. Pokaždé šlo o pacienty, kteří pobývali v Itálii.

Kvůli epidemii koronaviru se v úterý sešel italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza se svými kolegy ze sousedních zemí a s ministry z Německa a Chorvatska, aby probrali plány na koordinaci případných dalších opatření. Ministři se shodli, že není třeba uzavírat hranice. „Shodli jsme se, že necháme hranice otevřené, zavírat je by bylo v tuto chvíli nepřiměřené a neefektivní opatření,“ řekl novinářům po schůzce v Římě Speranza.

Autor: ČTK