130 let

Vojáci v Miláně. Italská vláda v noci na neděli uvalila drastická omezení pohybu na Lombardii a dalších 14 oblastí. | foto: Reuters

Aktualizováno

Italská vláda zavádí kvůli koronaviru karanténu pro celou zemi. Lidé v noci vzali obchody útokem

Svět
  •   21:56aktualizováno  10. března 11:05
Řím - Italská vláda od úterý zavede karanténu pro celou zemi, aby se bránilo dalšímu šíření nového koronaviru. Podle agentur Reuters a DPA to v pondělí večer oznámil na tiskové konferenci premiér Giuseppe Conte. Lidé by podle něj kromě cestování měli omezit i pohyb na veřejnosti. Až do 3. dubna se také prodlouží uzavření škol v celé zemi. Všechny Italy vyzval premiér k odpovědnosti.

„Chystám se podepsat dekret, který bychom mohli shrnout do věty ‚Zůstávám doma.‘ Itálie se stane ochrannou zónou,“ prohlásil Conte před novináři. „Všichni se musíme něčeho vzdát. Epidemii zvládneme, pokud přijmeme ještě drastičtější opatření k ochraně našich obyvatel, nebudeme vytvářet (dílčí uzavřené) červené zóny, nýbrž celá Itálie se stane ochrannou zónou,“ uvedl Conte. Nelze podle něj ztrácet čas.

Čeští občané se mohou vrátit z Itálie do ČR, přestože v celé zemi platí karanténa, uvedlo ministerstvo zahraničí. Cesty do Itálie nedoporučuje.

Cestující čekají na zastávce v Římě.
Osamělá cestující na milánském nádraží.

Neměla by se omezovat veřejná doprava. Lidé by tak podle Conteho měli mít možnost se dopravit do zaměstnání. Vláda ale také zakázala konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.

Zpřísnění opatření premiér oznámil krátce poté, co civilní ochrana oznámila nejnovější údaje o šíření koronaviru. V Itálii už se potvrdilo od minulého měsíce 9172 případů nákazy, z toho 463 osob zemřelo. V současnosti je potvrzeno 7985 nakažených, 724 lidí se dosud z nákazy zotavilo.

‚Je to skutečná válka.‘ Italský lékař neskrývá znepokojení z koronaviru a varuje před jeho podceňováním

Od druhé poloviny února země přijala řadu opatření proti šíření nákazy, zprvu zejména pro sever země, kde je situace nejhorší. Minulý týden mimo jiné uzavřela v celé zemi na dva týdny školy.

Od neděle vláda výrazně zpřísnila opatření, označované za „drastické“, když nařídila až do 3. dubna karanténu pro region Lombardie a pro 14 provincií v dalších regionech. Opatření, na jehož základě by lidé neměli tyto oblasti opouštět, se dotklo zhruba 16 milionů lidí, což je asi čtvrtina italské populace.

V Římě, Neapoli i v Turíně se v noci na úterý tvořily dlouhé fronty před supermarkety, kam mnoho Italů vyrazilo po ohlášení celostátní karantény kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA, podle níž lidé v italských městech budou moci chodit na nákupy i v příštích dnech. Italský premiér Giuseppe Conte mezitím podepsal dekret, na jehož základě od úterý v celé zemi platí tvrdá omezení pohybu i zákaz hromadných akcí včetně svateb a pohřbů. Plošná karanténa je naplánována do 3. dubna.

„Budoucnost Itálie je v našich rukách. Přiložme všichni ruku k dílu, učiňme jisté oběti pro společné dobro. V sázce je zdraví našich blízkých, našich rodičů, našich dětí, našich prarodičů,“ uvedl předseda vlády v twitterovém příspěvku zveřejněném krátce před půlnocí. Ke vzkazu připojil fotografii, na níž podle všeho podepisuje příslušný dekret, a heslo #iorestoacasa (“já zůstávám doma“).

Někteří lidé ovšem naopak vyrazili nakupovat zásoby. „V Římě, v Neapoli i v Turíně se u non-stop supermarketů utvořily dlouhé fronty: lidé stojí venku s vozíky a čekají, než na ně přijde řada. Prodavači kontrolují provoz, povolují vstup jen po malých skupinách, nařizují bezpečnostní rozestupy u pokladen a používání rukavic v oddělení s ovocem a zeleninou,“ popsala scény z pondělního večera ANSA. V Palermu museli kvůli rvačce lidí čekajících na nákup zasahovat policisté.

Na každého mrtvého v Jižní Koreji sedm obětí koronaviru v Itálii. Proč se tak liší čísla v ohniscích nákazy

Italské obchody nicméně mohou zůstat otevřené i při nových pravidlech proti šíření koronaviru. Podmínkou je podle agentury Reuters to, aby personál zajistil metrové rozestupy mezi zákazníky. Menší obchody jsou zavřené již od víkendu. Obchody s potravinami můžou mít otevřeno 24 hodin denně.

„Nový dekret předpokládá možnost vyjít z domu a nakoupit si,“ doplňuje ANSA. Složitější to bude s delšími cestami, které budou povolovány pouze kvůli práci a při závažných zdravotních či osobních důvodech. Ty mají lidé prokazovat prohlášením v podobě vyplněného formuláře ministerstva vnitra. Pokud se ukáže, že v něm podali nepravdivé vysvětlení, hrozí jim peněžitý trest i vězení.

Provoz hromadné dopravy v Itálii nebude zastaven, premiér Conte nicméně apeloval na obyvatele, aby z domovů vycházeli co nejméně. Toto poselství, jakož i další pravidla mimořádného stavu, nyní šíří mimo jiné amplióny policejníchaut v ulicích italských měst.

Itálie nezrušila ani vlakové a letecké spojení se zahraničím. Řada zemí nicméně sama toto spojení omezila nebo úplně zakázala. Například Malta v úterý oznámila, že ruší letecké spojení s Itálií, trajekty mezi Maltou a Sicílií budou vozit pouze zboží a léky. Británie vyzvala své občany, aby do Itálie nejezdili, pokud to není nezbytně nutné. Do Itálie přestaly létat také aerolinky Norwegian Air. Řada zemí, například i Rakousko, vybídla své občany, aby se z Itálie urychleně vrátili domů.

Do 3. dubna zůstanou v Itálii zavřené všechny školy, volnočasová centra, lyžařské areály, muzea či kina. Zakázána jsou také jakákoli venkovní shromáždění, podle deníku Corriere della Sera rovněž pohřby a svatby konané v kostelích a také mše.

Vláda nejdříve speciální režim zavedla v Lombardii a v dalších vybraných oblastech na severu Itálie, kde se novým koronavirem od února nakazily tisíce lidí. O dva dny později ale drastická opatření rozšířila na celé území, zatímco mrtvých poměrně rychle přibývá se objevují varování ohledně náporu na zdravotnický systém.

Lombardská metropole Milán v úterý podle italských médií vypadá jako město duchů. V ulicích jindy rušného průmyslového srdcei severní Itálie je téměř liduprázdno.

V rámci nových pravidel zdravotnický personál ztrácí nárok na dovolenou. Lidé, kteří zaznamenají příznaky nemoci COVID-19, případně budou mít pozitivní koronavirový test, mají přikázáno s výjimkou vážných případů zůstávat v izolaci doma.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás