130 let

Muž bojuje se silným poryvem větru | foto: ČTK

Japonsko v područí tajfunu: 400 000 lidí muselo opustit domov

Svět
  •   11:23
TOKIO - Silný tajfun v pondělí postihl Japonsko, kam přinesl prudké deště a zaplavil část oblíbené turistické destinace Kjóto. Úřady v Kjótu a okolních prefekturách vyzvaly 400 000 obyvatel k evakuaci. Jeden člověk zahynul, desítky lidí byly zraněny a čtyři občané se pohřešují, informovala japonská televize NHK. Podle agentury AFP existují obavy, že by tajfun mohl zasáhnout také jadernou elektrárnu Fukušima, která byla poškozena při zemětřesení a tsunami v březnu 2011 a stále se potýká s problémy.

V západní a střední části Japonska se ocitlo bez proudu asi 80 000 domů. Aerolinky zrušily na 350 vnitrostátních letů a omezeny byly také služby na železnici.

V 16 západních a centrálních prefekturách bylo podle japonské televize při záplavách a sesuvech půdy od neděle zraněno 65 lidí. Více než 860 domů bylo zatopeno, z dalších tajfun strhal střechy.

V noci na pondělí přecházela bouře nad Kjótem a do tohoto historického města přinesla  "bezprecedentní množství srážek", uvedl místní meteorologický úřad. V malebném městě vyhledávaném turisty se rozvodnila řeka Kacura a zaplavila hotely i obchody se suvenýry. Na televizních záběrech bylo vidět, jak záchranáři brodící se po kolena ve vodě odvážejí na malých člunech turisty z postižených ubytovacích zařízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Fukušima v ohrožení

Tajfun, který je jednou z nejsilnějších bouří, jaká v této sezóně na Japonsko udeřila, dosahuje rychlosti až 162 kilometrů v hodině a nyní míří přes Tokio směrem na severovýchod.

Podle předpokladů přinese tajfun mohutné lijáky do oblasti, kde leží poškozená jaderná elektrárna Fukušima. Provozovatelé elektrárny jsou prý v pohotovosti kvůli obavám, že by deště mohly mít za následek další únik radioaktivní vody do moře (více čtěte ZDE).

Elektrárna se po katastrofě v roce 2011 potýká s problémy, včetně prosakování kontaminované vody ze skladovacích nádrží, kam je voda umísťována poté, co byla použita k ochlazení roztavených jader reaktorů.

"Jsme v pohotovosti kvůli možným dopadům tajfunu na elektrárnu a odčerpáváme vodu z oblastí poblíž skladovacích nádrží," prohlásil Šogo Fukuda, mluvčí provozovatele elektrárny, firmy TEPCO. "Zatím jsme ale v elektrárně nezaznamenali žádné zásadní problémy," dodal. Do moře podle firmy TEPCO odchází denně kolem 300 tun mírně kontaminované podzemní vody, která protekla pod reaktory.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK