130 let

Kanadská policie zakročila proti konvojům svobody. Chce odblokovat most na hranici s USA

Svět
  •   16:42aktualizováno  13. února 15:09
Kanadská policie zahájila akci s cílem akce ukončit blokádu důležitého mostu na hranici mezi USA a Kanadou. Příkaz k ukončení blokády vydal soud. Ambassador Bridge, který je důležitou spojnicí mezi USA a Kanadou, obsadili odpůrci pandemických restrikcí. Zablokování narušilo obchod mezi oběma zeměmi. Policie v souvislosti s blokádou mostu zatkla první demonstranty.

Policie od sobotního večera zatkla několik účastníků protestů proti koronavirovým opatřením. Blokáda mostu začala v pondělí, policii se ji doposud nepodařilo ukončit.

„Vážně doufám, že se policie k těm lidem dokáže rozumně dostat a přesvědčit je, že je čas jít dál,“ řekl starosta kanadského Windsoru Drew Dilkens pro CBC News. Dodal, že už si země nemůže zavřený most dovolit.

V pátek soudce vydal soudní příkaz k ukončení blokády do 19 hodin místního času. Demonstranti však zůstávali na místě i po uplynutí tohoto termínu, a to navzdory varováním policie, že každý, kdo blokuje silnici, může být zatčen a může mu být zabaveno vozidlo. Po rozednění nicméně řada demonstrantů z mostu odjela, když k místu protestu zamířily desítky policistů, napsala AP.

Při vyklízení mostu podle AP zatím nedošlo k žádným viditelným fyzickým konfrontacím. Policie uvedla, že dopoledne nebyl nikdo zadržen. „Oceňujeme spolupráci demonstrantů a dál se budeme soustředit na pokojné ukončení demonstrace,“ dodala.

Podle Daniela Kosse, jednoho z demonstrantů, kteří na mostě v noci z pátku na sobotu zůstali, uspěl protest v tom, že přilákal pozornost k požadavkům na zrušení koronavirových opatření. Koss zároveň vyjádřil spokojenost, že byla demonstrace poklidná, a přesvědčení, že většina lidí se rozejde v klidu.

Podle agentury AP se v sobotu ráno místního času na místě pohybovalo venku asi dvacet protestujících. Ostatní zůstávali ve svých vozech.

Premiér provincie Ontario Doug Ford vyhlásil v pátek v provincii stav nouze. To umožňuje jeho vládě ukládat pokuty až sto tisíc amerických dolarů (2,1 milionu korun) a jeden rok vězení těm, kteří budou nadále nezákonně blokovat silnice, mosty, chodníky a další kritickou infrastrukturu.

Ambassador Bridge spojuje americké město Detroit s kanadským městem Windsor a je nejrušnějším americko-kanadským hraničním přechodem. Proudí tudy 25 procent veškerého obchodu mezi oběma zeměmi. Jeho zablokování přimělo řadu automobilek omezit výrobu kvůli nedostatku součástek.

V Kanadě se již třetím týdnem konají protesty proti přísným pandemickým opatřením vlády, včetně požadavku na povinné očkování proti covidu-19 pro řidiče přejíždějící hranici USA a Kanady. Spustila je akce kanadských řidičů kamionů nazvaná konvoj svobody, která v posledních dnech ochromila život v hlavním městě Ottawě.

Tyto protesty se staly inspirací i pro další skupiny nespokojené s koronavirovými restrikcemi a vládami v jiných zemích světa včetně Francie, Nizozemska, Austrálie či Nového Zélandu.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK