Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo je nový americký prezident? Hrál americký fotbal a vášnivě fandí wrestlingu

Svět

  13:30
PRAHA - Baracka Obamu vystřídá v lednu 2017 na postu „nejmocnějšího muže planety“ Donald Trump. Američané upřednostnili republikánského kandidáta, miliardáře a podnikatele před demokratkou Hillary Clintonovou jednoznačně. Server Lidovky.cz přináší to nejdůležitější, co byste o novém americkém prezidentovi měli vědět.

Donald Trump je vášnivým fanouškem wrestlingu. foto: Reprofoto

 • Narodil se 14. června 1946 v New Yorku ve čtvrti Queens otci Fredu Christu Trumpovi a matce Mary A. McLeodové. Jeho prarodiče z otcovy strany byli němečtí emigranti, kteří se přistěhovali do Spojených států v roce 1885.
 • V mládí studoval na Kew-Forest School ve Forest Hills. Kvůli problémům při studiu jej rodiče ve třinácti letech poslali na vojenskou akademii, kde získal akademické vzdělání. Mezi lety 1964 až 1968 studoval ekonomii, nejprve na Fordhamské a následně na Pensylvánské univerzitě.
 • Po absolvování bakalářského studia v oboru ekonomie a finančnictví nastoupil v roce 1968 do otcovy realitní společnosti Trump Organization. V roce 1971 ji přebírá a stává se tak miliardářem. Postupně staví hotely, mrakodrapy, kasina a golfová hřiště.
 • V roce 1977 se poprvé oženil. Jeho manželkou se stala česká modelka Ivana Zelníčková. O rok později se jim narodil syn Donald John Trump Jr., s Ivanou mají ještě dcery Ivanku a syna Erika.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump během svého projevu ke svým...
 • V New Yorku nechal postavit svůj vlastní mrakodrap Trump Tower, který byl dokončen v roce 1983. Ve 202 metrů vysoké budově dodnes žije.
 • Do roku 1987 byl Trump stoupencem Demokratické strany, téhož roku přestupuje do strany republikánů, kde setrval do roku 1999.
 • Se svou první ženou Ivanou se rozvedl v roce 1992. O rok později se oženil s americkou herečkou Marles Maplesovou, s níž má společně dceru Tiffany. Rozvedli se v roce 1999.
 • Poté, co odešel od republikánů, se v roce 1999 stal členem Reformní strany, kterým zůstal do roku 2001, kdy vstoupil opět do Demokratické strany. Tu opustil znovu v roce 2009.
 • V roce 2004 spustil na stanici NBC svou vlastní reality show s názvem The Apprentice, v překladu Učeň. Hra, která posuzovala obchodní dovednosti skupin soutěžících, byla vysílána až do roku 2015.
 • Se svou současnou ženou, slovinskou modelkou a návrhářkou Melanie Knavsovo, se oženil v roce 2005. V roce 2006 se jim narodil syna Barrona Williama, Trumpův patý a prozatím poslední potomek.

Budoucí prezident Spojených států amerických Donald Trump děkuje svým příznivcům za jejich podporu v cestě do Bílého domu.

 • Do Republikánské strany se opět vrátil v roce 2012. V červenu 2015 začal usilovat o post republikánského kandidáta na prezidenta USA, jímž se oficiálně stal v květnu 2016, kdy porazil Johna Kasiche a Teda Cruza.
 • Během svého života několikrát vyhlásil bankrot, přesněji v letech 1991, 1992, 2004 a 2009. V roce 1994 se jeho osobní dluh vyšplhal na 900 milionů dolarů a obchodní dluh dokonce na 3,5 miliardy dolarů. K finančnímu zotavení mu pomohly mimo jiné výhodné smlouvy u nemovitostí za možnost zobrazit na nich nápis „TRUMP“. V říjnu 2016 byl podle časopisu Forbes 499. nejbohatším člověkem světa.
 • Trump má svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Zahrál si rovněž v několika filmech, namátkou Sám doma 2 s podtitulem Ztracen v New Yorku, komedii Zoolander s Benem Stillerem v hlavní roli či snímku Woodyho Allena Celebrity. Objevil se například i ve seriálech Sex ve městě či 21. okrsek.
 • Trump je velkým fanouškem wrestlingu, mezi jeho přátele se mimo jiné řadí majitel nejprestižnější wrestlingové soutěže WWE Vince McMahon. Ve svém hotelu Trump Plaza pořádal několik prestižních turnajů Wrestlemanie a na dalších akcích se nepřímo podílel. Za propagaci tohoto sportu byl dokonce v roce 2013 v newyorské Madison Square Garden uveden do síně slávy WWE.
 • Během středoškolských studií byl členem akademických týmů amerického fotbalu a basketbalu. Od svého někdejšího basketbalového trenéra dostal dokonce v roce 1964 trenérskou cenu. Vlastnil také několik fotbalových, basketbalových a basebalových klubů. Finančně podporoval i boxera Mika Tysona.
 • V říjnu 2016 jej prostřednictvím listu The New York Times obvinily dvě ženy z nevhodného osahávání. Trump obvinění popřel a reagoval hrozbou žaloby amerického deníku. Zmíněný článek ale spustil lavinu dalších reakcí žen, které tvrdily, že je Trump sexuálně obtěžoval.
 • Osmého listopadu 2016 porazil v prezidentských volbých demokratitskou kandidátku Hillary Clintonovou, která byla po celou dobu považovaná za favoritku tohoto duelu. Clintonová porážku uznala a Trumpovi okamžitě ke zvolení pogratulovala.
 • Oficiální výsledky budou vyhlášeny 5. ledna. Nový prezident Spojených států amerických bude inaugurován 20. ledna 2007, kdy se také oficiálně ujme funkce prezidenta USA.
Autor: