130 let

Zdravotnice podává muži vakcínu v očkovacím centru v Krakově. (7. května 2021) | foto: Profimedia.cz

Polsko zavede povinné očkování pro lékaře či učitele, zároveň zpřísní omezení

Svět
  •   13:56aktualizováno  16:31
V Polsku bude od 1. března povinné očkování proti covidu-19 pro lékaře, učitele a příslušníky uniformovaných složek. Na úterní tiskové konferenci o epidemické situaci a koronavirových opatřeních to oznámil polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Podobné opatření má v plánu i belgická vláda, tisíce zdravotníků proti jejímu úmyslu protestovaly v Bruselu.

Na většinu tohoto období ale připadají vánoční prázdniny, takže školáci se doma budou učit jen šest dnů, uvedl internetový portál onet.pl. Mateřské školy a jesle zůstanou otevřené.

Lidé žijící v jedné domácnosti s nakaženým se budou muset otestovat bez ohledu na to, zda jsou očkovaní.

Vláda se také chystá od příštího týdne zpřísnit omezení týkající se počtu lidí v restauracích, divadlech či ve sportovních objektech nebo kostelech, které budou moci být zaplněny maximálně ze 30 procent místo dosavadních 50 procent. Do tohoto limitu se ale nepočítají očkovaní.

Budou muset zavřít noční kluby, návštěvníci do nich budou moci jedině na Silvestra a Nový rok. Bavit se v nich bude smět ale nejvýše 100 neočkovaných najednou. Většina nových omezení začne platit 15. prosince. Niedzielski chce také prosadit, aby zaměstnavatel měl právo od zaměstnance požadovat výsledek bezplatného testu na koronavirus.

Zdravotníci pečují o pacienta s koronavirem v nemocnici v polských Gliwicích. (2. prosince 2021)

Niedzielski novinářům řekl, že situace se stabilizovala a Polsko zaznamenalo znatelný pokles nákazy ve čtyřech ze 16 vojvodství. 

Podle ministra ale existuje nebezpečný scénář, kdy budou denní přírůstky stabilní, místo toho, aby se zmenšovaly. Upozornil také na hrozbu, kterou představuje nová varianta koronaviru omikron.

Opozice viní vládu z alibismu

Polská vláda v uplynulých týdnech a měsících na rozdíl od okolních zemí nová opatření nezaváděla. Opozice vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti vyčítá, že i přes poměrně nízkou míru proočkovanosti nepřijímala přísnější restrikce kvůli tomu, aby proti sobě nepoštvala odpůrce vakcinace z řad svých stoupenců, píše agentura DPA.

V celopolském měřítku je nejmenší část lidí naočkovaná ve vojvodstvích na východě země, tedy v oblastech, které tradičně platí za bašty Práva a spravedlnosti. 

Ještě koncem listopadu ministr Niedzielski tvrdil, že vzhledem k tomu, že mnoho lidí už covid-19 prodělalo a k dispozici jsou vakcíny, je Polsko v jiné situaci než před rokem. Tehdy také řekl, že omezení jsou málo účinným nástrojem k brzdění epidemie.

Za poslední den v Polsku přibylo 19 366 nových případů nákazy a 504 úmrtí souvisejících s koronavirem. Levicoví poslanci podle serveru Onet.pl upozornili, že to znamená jedno úmrtí zhruba každé tři minuty.

Od začátku pandemie země eviduje přes 3,7 milionu nakažených a 86 205 úmrtí. Podle informačního centra polské vlády má v asi 38milionovém Polsku nyní přes 20,5 milionu lidí ukončené očkování, což představuje asi 54 procent obyvatel. To je pod průměrem zemí Evropské unie.

Povinné očkování zvažují i jinde

Proti povinnému očkování, které se chystá zavést belgická vláda, v úterý v Bruselu protestovaly tisíce zdravotníků. Přestože Belgie patří v EU k zemím s nadprůměrným počtem naočkovaných, vláda kvůli rychlému šíření nákazy nedávno zpřísnila restrikce.

Šéf evropské sekce WHO Hans Kluge prohlásil, že povinné očkování proti covidu-19 by mělo být až poslední možností. „Vlády by se k němu měly uchýlit až ve chvíli, kdy selžou všechny ostatní způsoby, jak lidi motivovat k vakcinaci,“ řekl. 

Dodal, že zatím není možné říct, jaký vliv bude mít na průběh pandemie nová varianta omikron. Odborníci totiž nemají dost dat, aby zjistili, zda je nakažlivější a nebezpečnější než dosud dominantní varianta delta.

Nový rakouský kancléř Karl Nehammer oznámil, že Rakušané neočkovaní proti covidu-19 zůstanou v lockdownu i poté, co příští týden v souladu s původními plány skončí v zemi plošná uzávěra. 

Rakousko chce povinné očkování pro všechny obyvatele zavést od 1. února. Zatím se ale nerozhodlo, od jakého věku bude očkovací povinnost platit a jaké tresty budou ukládány za porušení. Podle tisku bude neočkovaným hrozit pokuta v úhrnné výši až 7 200 eur (185 tisíc korun).

Slovensko registrovalo nejvíce úmrtí na covid za jeden den od března, kdy země čelila předchozí silné druhé vlně koronavirové nákazy. Vláda před dvěma týdny vyhlásila nouzový stav a omezila volný pohyb obyvatel. 

V úterý oznámila, že prodlouží zákaz vycházení s výjimkami, část škol přejde na distanční výuku. Nyní uzavřené prodejny ale budou moci od pátku obsluhovat zákazníky naočkované proti covidu-19 nebo po prodělání tohoto onemocnění.

Německo za uplynulý den zaznamenalo 36 059 potvrzených případů, což je méně než před týdnem, kdy jich bylo 45 753. Bavorsko nyní zmírnilo epidemická opatření na svazích. Očkovaným i vyléčeným z covidu-19 povolilo lyžování bez dodatečného testu na koronavirus.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás