130 let

Ministr zahraničí Jan Lipavský přichází do volebního štábu Pirátské strany. (24. září 2022) | foto: ČTK

Lipavský otevřel nové velvyslanectví v Kataru, plyn odsud hned tak nebude

Svět
  •   20:08
Nová ambasáda v Kataru podle ministra zahraničí Jana Lipavského podtrhuje rostoucí tendenci vzájemných vztahů. Hlavním cílem podle něj je ekonomická diplomacie. Spolupráci v energetickém sektoru by obě země mohly navázat v střednědobém horizontu. S Katarem zároveň diskutuje o vzniku ambasády v Praze.

„Je to významná záležitost. Česká republika neotevírá zastupitelské úřady, ambasády ve světě každý den,“ řekl Lipavský. Na otevření velvyslanectví se podle něj pracovalo dlouhé roky. „Je to moment, který podtrhuje rostoucí tendenci v česko-katarských vztazích.“

Ministr věří, že také Katar otevře zastupitelský úřad v Praze. „Teď jsme ve fázi, že se o tom diskutuje. My plně podporujeme katarskou stranu, konkrétní termíny na druhou stranu není možné uvádět,“ řekl Lipavský.

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání při české státní hymně (5. října 2022)

Podle prvního velvyslance v Kataru Petra Chalupeckého potenciál česko-katarských vztahů stále není nenaplněn, a to z hlediska politického i ekonomického. „Je tady spousta společných zájmů z hlediska mediační diplomacie, důrazu na multilateralismus, na pevnost mezinárodního práva, která je velice důležitá pro státy naší velikosti,“ řekl novinářům.

V hospodářské oblasti vidí Chalupecký společné zájmy v investicích, obchodu či energetice. Česko je podle velvyslance silné v obranném či farmaceutickém průmyslu. „Katařané mají velký zájem o alternativní způsoby zemědělství, například o hydroponii,“ uvedl také. Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku.

České podniky jsou podle Chalupeckého také úspěšné v oblastech vesmírných technologií či biotechnologií. „Všechno jsou to věci, které se v rozvoji katarské i české ekonomiky kříží a překrývají. Proto přirozených oblastí spolupráce je celá řada,“ dodal velvyslanec.

Podle ministra Lipavského Katar představuje pro české společnosti významný trh, zároveň hledá investiční příležitosti všude po světě. Blízkovýchodní země také usiluje o zjednodušení vízové procedury do EU. „Dobré vztahy s Českou republikou samozřejmě znamenají, že my se o to můžeme také na úrovni Evropské unie zasazovat. A koneckonců to činíme,“ řekl český ministr.

Dodávky plynu v střednědobém horizontu

Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli, uvedl premiér Petr Fiala po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze.

Ministři obou zemí tehdy podepsali mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci i prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Podmořské pole zasahuje do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem. Podle velvyslance Chalupeckého je možná spolupráce spíše ve střednědobém než krátkodobém horizontu.

„Vždy je to o souhře několika parametrů, je to načasování, cena, množství,“ řekl velvyslanec. V tuto chvíli takové „střetnutí os“ podle něj neexistuje, neboť Katařané jsou zvyklí dodávat plyn na základě dlouhodobých kontraktů.

„K tomu, aby se mohly navázat další dlouhodobé kontrakty, bude potřeba poměrně masivních investic do celé plynové infrastruktury,“ uvedl Chalupecký. Hovořil o investicích do těžby či přepravní infrastruktury. „To si žádá jisté investice zdrojové, ale i časové. Nelze všechno udělat hned.“

Navázání užší spolupráce podle Chalupeckého může trvat jednotky let, pokud bude zájem z české strany. „Česká ambasáda může udělat maximálně to, že zprostředkuje poptávajícího s nabízejícím do té míry, že oběma bude vyhovovat cílové načasování, objem a cena.“

Katařané jsou podle něj velmi dobří obchodní partneři. „Mají svou vizi a jsou solidní v dodržování svých obchodních závazků,“ dodal.

Katar je v hledáčku nejen Česka, ale také dalších evropských odběratelů jako potenciální zdroj zemního plynu a energetických surovin při snaze o diverzifikaci. Její potřeba vyvstala mimo jiné v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. „Katar je zcela přirozeně jedním z potenciálních partnerů,“ dodal Chalupecký.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás