9. července 2018 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otrávené Britky je nám líto, ale jsme znepokojeni výskytem jedů v Británii, uvedl Kreml

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: pixabay.com

Moskva/Londýn Moskva vyjádřila lítost nad smrtí Britky, která byla vystavena nervově paralytické látce typu novičok v jihozápadní Anglii. Vinit z ní Rusko by bylo absurdní, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Situace podle něj představuje nebezpečí pro celou Evropu.

Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová zemřela v nemocnici v neděli večer. Její o rok starší partner Charlie Rowley, který s látkou rovněž přišel do styku, zůstává v kritickém stavu. Vyšetřovatelé předpokládají, že muž a žena přišli na začátku července v Amesbury do kontaktu s nervovou látkou nešťastnou náhodou.

„Je nám líto smrti britské občanky a nadále jsme hluboce znepokojeni výskytem toxických látek na území Británie. Představují tím nebezpečí nejen pro Brity, ale i ostatní Evropany,“  řekl Peskov. Případná obvinění, že za incident v Amesbury je zodpovědné Rusko, by podle mluvčího Kremlu byla absurdní.

Paralytickou látkou typu novičok byli před čtyřmi měsíci ve městě Salisbury, které leží nedaleko Amesbury, otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Podle britské vlády byla otravná látka novičok vyráběna v británie někdejším Sovětském svazu; z útoku na Skripalovy proto Londýn rusko obvinil Rusko. Moskva odpovědnost odmítla a incident vyvolal diplomatickou roztržku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!