130 let
Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov...

Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov prohlásil, že kalašnikov zůstane v dějinách jako symbol spolehlivosti, díky které se tato zbraň tak obrovsky rozšířila po celém světě. | foto: ČTK

Na pomníku Kalašnikovovi byla zbraň nacistického Německa, chybu udělal sochař

Svět
  •   7:56
Moskva - Ruské sociální sítě a média bouřlivě polemizují o tvrzení, že na nedávno odhaleném moskevském pomníku Michailu Kalašnikovovi je namísto legendární útočné pušky AK-47 schéma jiné zbraně - německé útočné pušky StG 44, kterou za druhé světové války používaly jednotky nacistického Německa. Na údajnou chybičku upozornil vojenský historik Jurij Pašalok na sociálních sítích.

Autor díla Salavat Ščerbakov přislíbil, že chybu napraví, pokud se opravdu prokáže, že na jedné desce památníku není zobrazen kalašnikov v rozebraném stavu, ale jiná zbraň. „Opravdu budu vděčný, když mi řeknou, kde se stala chyba. Ale zatím věřím nákresům, podle kterých jsme to dělali, a tam bylo napsáno AK-47,“ řekl sochař.

Objednavatel pomníku, předseda sdružení vojenské-historie Ruska Vladislav Kononov mezitím potvrdil, že na památníku je skutečně plánek německé pušky, a tak sochař bude muset desku s tímto vyobrazením z památníku odmontovat a chybu napravit.

23.září 2017 v 06:48, příspěvek archivován: 23.září 2017 v 12:04

Kalashnikov statue changed because of German weapon #WWII #WW2 https://t.co/3U3Vm8AZpg

Památník, který v pondělí odhalil ruský ministr kultury se slovy o kalašnikovech jako „opravdové, dá se říci kulturní firemní značka Ruska“, zobrazuje nejen Kalašnikova se zbraní v rukou v nadživotní velikosti, ale součástí jsou i další motivy, včetně zobrazení různých typů kalašnikovů či svatého Jiřího zabíjejícího draka coby symbolu boje dobra se zlem.

Pomník provázejí i jiné spory. Odpůrci díla tvrdí, že Kalašnikov neměl v životě nic společného s Moskvou, a pomník je prý „jednoznačný symbol imperiálních komplexů a sovětských a postsovětských agresí“, „urážka vkusu“ či „banální hrůza“. Sochu Kalašnikova s kalašnikovem překřtil režisér Grigorij Katajev na „strašidelného kytaristu-samopalníka“. Nejde jen o estetiku. Další kritici tvrdí, že cosi podobného se vyskytuje snad už jen v KLDR a Mosambiku, což je i pro současné Rusko „dosti divná společnost“. Ale ještě stále je to prý lepší, než kdyby v Moskvě vznikl pomník akademiku Kurčatovovi a veliteli stalinské tajné policie Berijovi coby tvůrcům první sovětské jaderné bomby.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás