130 let
Automobily 5. června 2020 projíždějí přes česko-německou hranici ve Svatém...

Automobily 5. června 2020 projíždějí přes česko-německou hranici ve Svatém Kříži na Chebsku. Od 12:00 stejného dne lidé jezdí z Německa do České republiky bez povinnosti testu na koronavirus. | foto: ČTK

Německo přece jen zavede ostrahu hranic s Českem, ale namátkovou

Svět
  •   19:19aktualizováno  19:31
Německo kvůli ilegální migraci posiluje policejní hlídky u hranic s Českou republikou a Polskem, oznámila ve čtvrtek spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Policisty doplní mobilní jednotky, policie bude intenzivněji provádět takzvané skryté namátkové kontroly.

Faeserová odmítla požadavky zástupců Saska a Braniborska, aby na hranicích s Českem a Polskem byly zavedeny stálé kontroly. Trvá na tom, že předpokladem pro takový krok by bylo závažné ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti a považuje ho za „opatření poslední instance“.

DPA píše, že i policejní odbory (GdP) se k obnovení stálých kontrol na hranicích s Polskem a Českem staví skepticky. Jejich šéf Andreas Rosskopf řekl, že nutné jsou „flexibilní kontroly“, policii se při nich daří odhalovat profesionální pašeráky lidí. Rosskopf vysvětlil, že stálé kontroly na hraničních přechodech se převáděči rychle naučí obcházet.

Německá policie v dubnu podle údajů spolkového ministerstva vnitra zaznamenala nejvíce případů ilegálního překročení hranice ve směru z Polska. Bylo to 2 427 případů. Na hranicích s Rakouskem jich evidovala necelých 1 300 a na hranici s Českem asi devět stovek.

V pátek ministryně Faeserová přijíždí do Česka. Se svým českým kolegou Vítem Rakušanem bude o aktuální situaci jednat ve společném centru česko-německé policejní a celní spolupráce v Petrovicích-Schwandorfu.

Fiala požadavky odmítá

Faeserová chce dlouhodobě zpřísnit azylovou politiku Evropské unie a zavést praxi rychlého prověřování migrantů přímo na vnějších unijních hranicích, odkud by neúspěšní žadatelé o azyl byli rovnou deportováni. Migrace je pro ni klíčové téma, neboť Německo je v Evropě jednou z cílových zemí, do kterých běženci míří.

Český premiér Petr Fiala už ale na začátku května uvedl odmítl požadavky ministrů vnitra německých spolkových zemí Sasko a Braniborsko na zavedení stacionárních kontrol na hranicích s Polskem a Českou republikou.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás