9. dubna 2017 7:27, aktualizováno  21:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norská policie nalezla v centru Osla bombu, podezřelým je mladík z Ruska

Policie uzavřela místo, kde našla podomácku vyrobenou bombu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie uzavřela místo, kde našla podomácku vyrobenou bombu. | foto: Reuters

OSLO Podezřelý, který byl zatčen v souvislosti se sobotním nálezem výbušného zařízení v centru Osla, je sedmnáctiletý občan Ruska, který v Norsku žádal o azyl a patřil ke kruhům „extrémního islamismu“ v zemi. Sdělila to v neděli norská policie a státní zastupitelství. Podle vyšetřovatelů zatím není jasné, zda plánoval teroristický útok.

Policie v noci zařízení kontrolovaně odpálila a uvedla, že podomácku vyrobená bomba mohla způsobit jen omezené škody.

Zatčený je podezřelý z držení výbušných látek a z manipulace s nimi, uvedl prokurátor. Jeho záměry nyní vyšetřovatelé zkoumají a zjišťují, zda neměl komplice.

Policejní bezpečnostní služba (PST) podle agentury Reuters sdělila, že po nálezu bomby zvýšila stupeň teroristické hrozby v zemi na „pravděpodobnou“ z „možné“. Tento stav má trvat dva měsíce.

Šéfka PST Marie Benedicte Björnlandová jméno zatčeného mladíka nesdělila, uvedla ale, že norské zpravodajské služby o něm věděly. Do země přišel se svou rodinou v roce 2010 a požádal o azyl, stal se ale součástí islamistických kruhů, uvedla šéfka PST.

„Je pravděpodobné, že útoky ve Francii, Německu, Británii, Rusku a Švédsku mohou v Norsku vyvolat napodobování u lidí se sympatiemi k islámu,“ citovala agentura AP Björnlandovou, která mluvila o místech útoků islamistů v Evropě za poslední rok. „Tyto útoky prokázaly, jak je snadné je uskutečnit, a ukazují ostatním, že je možné udělat něco podobného,“ dodala.

Obhájkyně podezřelého Aase Karine Sigmondová médiím řekla, že její klient popírá, že by spáchal něco nezákonného, a že se distancoval od džihádistické organizace Islámský stát. „Šlo jen o chlapecký nerozum,“ uvedla Sigmondová.

Policejní náčelník Vidar Pedersen v noci oznámil, že před stanicí metra Grönland v centru metropole bylo nalezeno podezřelé zařízení, jehož možným účinkem si policie zprvu nebyla jista. Policisté proto vyklidili okolí, především lidi z barů a restaurací, které byly v sobotu večer plné. Poté policejní pyrotechnici zařízení zneškodnili. Podle policie šlo o primitivní zařízení velké asi 30 centimentrů.

V Norsku a dalších severských zemích byla od soboty zavedena zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s pátečním teroristickým útokem ve Stockholmu, kde nákladní vůz najel do lidí na rušné nákupní ulici. Zemřely čtyři osoby a dalších 15 bylo zraněno, podezřelým je 39letý muž původem z Uzbekistánu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz