6. července 2016 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama nechává rozhodnutí o osudu 8400 vojáků v Afgánistánu na svém nástupci

Barack Obama  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama ve středu oznámil, že zachová 8400 amerických vojáků v Afghánistánu minimálně do začátku příštího roku. Zdůvodnil to tím, že situace v zemi je nadále nestabilní a že afghánské bezpečnostní složky nejsou stále ještě tak silné, jak by měly být. Islamistické hnutí Taliban, které v Afghánistánu pokračuje v ozbrojeném odboji, zůstává podle Obamy vážnou hrozbou.

Američtí vojáci tak zůstanou v Afghánistánu de facto do konce Obamova prezidentského mandátu, který se uzavírá v lednu 2017. Co bude dál, rozhodne tedy až jeho nástupce.

Obama také vyjádřil názor, že jediný způsob, jak ukončit konflikt v Afghánistánu, je možný pomocí dlouhodobé politické dohody mezi Talibanem a afghánskou vládou.

Taliban vládl v Afghánistánu v letech 1996 až 2001, než ho svrhla americká invaze. USA do Afghánistánu vstoupily proto, že Taliban podle nich poskytoval útočiště představitelům teroristické sítě Al-Káida, která podle Washingtonu stála za útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!