130 let
Barack Obama hovoří v Kongresu

Barack Obama hovoří v Kongresu | foto: ČTK

Doporučujeme

Obama v projevu hájil americký sen

Svět
  •   6:57aktualizováno  9:21
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama se v noci na dnešek v Kongresu naplno pustil do kampaně před listopadovými volbami do Bílého domu. V tradiční zprávě o stavu unie sliboval Američanům spravedlivější ekonomiku s rovnými příležitostmi pro každého a novými pracovními místy. Své spoluobčany prezident čelící nízké popularitě a vysoké nezaměstnanosti de facto vyzval k obnovení amerického snu.

Podle Obamy ve Spojených státech opět musí platit, že kdo tvrdě pracuje, daří se mu tak, že může založit rodinu, vlastnit dům, poslat děti na univerzitu a spořit si na důchod. Příkladem běžným Američanům podle něj mohou být ozbrojené síly, díky jejichž odvaze, nezištnosti a týmové práci se podařilo zneškodnit vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina a zvrátit nástup hnutí Taliban v Afghánistánu.

Obama zároveň apeloval na to, aby se začala zmenšovat ekonomická nerovnost, která podle něj stále více rozděluje Američany. "Můžeme se buď smířit se zemí, kde se opravdu dobře daří stále menšímu počtu lidí, zatímco stále více Američanů se jen tak tak protlouká. Anebo můžeme obnovit ekonomiku, kde má každý rovnou šanci, na níž se každý spravedlivě podílí a kde každý hraje podle stejných pravidel," řekl prezident.

Barack Obama hovoří v Kongresu

Zpráva o stavu unie

Tradici zpráv o stavu unie založil první americký prezident George Washington. Stalo se tak 8. ledna 1790. Poselství o stavu unie upravuje druhý článek americké ústavy, kde se hovoří o tom, že "prezident podává vždy po určité době Kongresu informaci o stavu unie a doporučuje mu k uvážení opatření, která považuje za nutná a užitečná".

Zopakoval, že bohatí Američané by měli platit vyšší daně, aby jejich podíl na společnosti byl spravedlivější a zvrátil se hrozivý vývoj amerického zadlužení. Podle šéfa Bílého domu by přitom mělo platit pravidlo vymyšlené miliardářem Warrenem Buffettem. Obyvatelé Spojených států vydělávající milion dolarů ročně a víc by podle něj měli platit federální daň z příjmu nejméně 30 procent. Naopak daně pro 98 procent Američanů vydělávajících méně než čtvrt milionů dolarů ročně by růst neměly.

Obama rovněž vyzval k obnově amerického výrobního sektoru po vzoru záchrany automobilového průmyslu, který se po vypuknutí finanční krize ocitl na pokraji záhuby. Obama znovu upozornil na to, že výrobu aut ve Spojených státech zachovaly vládní zásahy.

Nyní šéf Bílého domu například chce, aby skončily daňové výhody pro firmy, jež vyvážejí pracovní místa do zahraničí. Stát by podle něj měl naopak podporovat společnosti, které budou vytvářet práci pro Američany. Za důležité také Obama považuje podporu vzdělávání Američanů a rovné příležitosti pro každého.

"Znamená to, že bychom měli podporovat každého, kdo je ochotný pracovat, a každého člověka ochotného riskovat a podnikat, jenž se chce stát novým Stevem Jobsem," připomněl loni zesnulého spoluzakladatele veleúspěšné společnosti Apple zákonodárcům, mezi nimiž byla jako host i vdova po Jobsovi Laurene.

Barack Obama s Hillary Clintonovou

Americký prezident chce také podporovat americký export a zároveň se postarat o to, aby firmy ze Spojených států měly ve světě srovnatelné podmínky s podniky z jiných států. Hodlá proto mimo jiné založit zvláštní vyšetřovací skupinu, jež se bude zabývat nekalými obchodními praktikami zemí, jako je Čína. Američané jí vytýkají měnový dumping a tolerování masivní výroby padělků.

Dalším krokem k obnovené americké prosperitě by podle Obamy měla být podpora využívání domácích energetických zdrojů a alternativní energie.

Jeho vláda tak chce podporovat například těžbu v 75 procentech potenciálních ložisek ropy a zemního plynu u pobřeží. Zásoby zemního plynu mají podle prezidenta Spojené státy na téměř 100 let. Podporovat nadále chce i energetické úspory. Co by naopak podle prezidenta mělo skončit jsou daňové úlevy a dotace pro ropné firmy.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás