10. dubna 2018 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orbán slibuje velké změny v nové vládě, tu zformuje do měsíce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Maďarský premiér Viktor Orbán přichází na povolební setkání s voliči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán přichází na povolební setkání s voliči. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Maďarský premiér Viktor Orbán hodlá provést v nové vládě významné změny. Podle agentury MTI to v úterý řekl na své první tiskové konferenci po nedělních volbách, v nichž jeho strana Fidesz společně s koaličním partnerem obhájila dvoutřetinovou ústavní většinu.

Orbán v této souvislosti sdělil, že přesuny v kabinetu hodlá provést „většinou s novými lidmi“. Nový vládní tým by podle něj mohl být zformován během tří až čtyř týdnů.

Fidesz po výrazném volebním úspěchu obsadí v zákonodárném sboru společně s koaličními křesťanskými demokraty 134 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že mu to umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Orbán to také na úterním prvním povolebním setkání s novináři naznačil, když prohlásil, že maďarští voliči hlasovali pro národní svrchovanost. Svou volbou podle něj řekli, že oni jediní by měli rozhodovat o tom, s kým chtějí společně žít. „A my musíme jejich rozhodnutí respektovat,“ zdůraznil s narážkou na odmítavé stanovisko k programu Evropské komise přerozdělovat mezi členy Evropské unie migranty, kteří přicházejí do Evropy z oblastí sužovaných válečnými konflikty a chudobou.

„Evropa národů“

Maďarsko je země, která chce silnou Evropu silných členských států, řekl rovněž maďarský premiér. Dodal přitom, že jeho vláda je raději pro „Evropu národů“ než pro „Spojené státy evropské“.

Orbán potvrdil, že chce získaný silný mandát využít i k brzkému prosazení návrhu zákona zvaného Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci. Tento právní předpis je součástí premiérovy protiimigrační kampaně namířené proti americkému finančníkovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Má postihnout především nevládní organizace, které s tvrdým tažením vlády proti migraci nesouhlasí, a to zdaněním darů přicházejících pro ně ze zahraničí, ba dokonce zákazem jejich činnosti.

Předseda vlády odmítl kritiku pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že podmínky maďarských voleb nebyly rovné pro opozici, i když základní práva byla respektována. „Díky za příspěvek,“ poznamenal Orbán na adresu reprezentantů OBSE.

ČTK
  • 0Diskuse