130 let

Africký dětský bojovník se samopalem v ruce. Súdánská lidová osvobozenecká armáda na jihu země se nezdráhala pro boj se severosúdánskými vládními silami zneužívat děti. (30. září 2012) | foto: Profimedia.cz

V Africe přibývá dětských vojáků. Za posledních pět let vzrostl jejich počet o tisíce

Svět
  •   18:25
Dvacet jedna tisíc. Přesně tolik dětí naverbovaly do svých řad armády v západní a střední Africe v uplynulých pěti letech. Za totéž období bylo v tomto regionu vystaveno sexuálnímu násilí přes 2 200 dětí. Ve zprávě o situaci dětí v zemích západní a střední Afriky, kde přibývá ozbrojených konfliktů, to napsal Dětský fond OSN (UNICEF).

Pracovníci UNICEF také zjistili, že od roku 2016 bylo v regionu západní a střední Afriky uneseno 3 500 dětí, což je druhý nejvyšší počet dětských únosů na světě připadajících na určitou oblast.

Marie-Pierre Poirierová, která vede regionální pobočku UNICEF pro střední a západní Afriku, řekla, že násilí na dětech v této oblasti v minulých pěti letech o 50 procent přibylo. „Počty a vývoj je pro současnou generaci dětí i pro tu budoucí krajně znepokojující,“ řekla.

OSN zavedla systém monitorování vážných případů násilí spáchaných na dětech v roce 2005. Řadí k nim verbování k boji, únosy, znásilnění a útoky na školy a nemocnice.

V tomto regionu jsou postiženy mimo jiné Burkina Faso, Středoafrická republika, Kamerun, Čad, Kongo, Mali, Mauritánie a Niger. Násilí tam má ničivé humanitární důsledky pro děti a celé komunity, přičemž situaci umocňuje pandemie covidu-19. Humanitární pomoc potřebuje 57 milionů dětí. Tento údaj se vlivem šíření koronaviru od loňska zdvojnásobil.

Podle zprávy UNICEF je situace v této oblasti znepokojivá už delší dobu, ale za poslední sledované období se v ní nově objevily Burkina Faso a země kolem Čadského jezera (Niger, Nigérie, Kamerun a Čad).

V Burkina Fasu se letos proti loňsku počet dětí naverbovaných do bojů znásobil pětkrát. Při červnovém útoku, při němž bylo v Burkina Fasu zabito 160 lidí, bylo možné mezi radikály vidět děti volající při pálení domů Alláhu akbar.

UNICEF vyzval bojující strany, aby se vyhýbaly násilnostem na dětech a aby byli ti, kdo se jich dopouští, pohnáni k odpovědnosti. UNICEF tvrdí, že potřebuje k ochraně dětí při mimořádných událostech ve středí a západní Africe 92 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun), z nichž zajištěna je jenom polovina.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás