• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Z herny kaple s trůnem a západní vybavení. Putinův palác prošel proměnou

Svět
  •   20:30
Extravagantní palác v letovisku Gelendžik na pobřeží Černého moře, jenž údajně používá ruský prezident Vladimir Putin, prošel v posledních letech výraznou proměnou. Ukázalo to společné vyšetřování portálu Projekt a Fondu boje proti korupci zesnulého opozičníka Alexeje Navalného, kteří se dostali k plánům na přestavbu a videím pořízeným tajně v komplexu.

Fond boje proti korupci nemovitost uvrhl do centra pozornosti v roce 2021 poté, co o ní natočil dokument. V něm ústy Navalného zaznělo, že šéf Kremlu sídlo v hodnotě miliardy dolarů (23 miliard korun) zaplatil prostřednictvím propracovaného korupčního schématu, v jehož rámci přiděloval vrcholná pracovní místa a lukrativní státní zakázky svým spojencům.

Kreml tehdy tvrzení odmítl jako „čirý nesmysl“. K vlastnictví paláce se obratem přihlásil oligarcha a Putinův spolupracovník Arkadij Rotenberg. Médiím řekl, že místo bude otevřeno „za dva nebo tři roky“ jako „apartmánový hotel“.

Podle zjištění Projektu a Fondu proti korupci jsou sice po třech letech poslední úpravy nemovitosti hotové, Putinův palác „je ale stále tím samým – soukromým sídlem a nikoliv hotelem“.

Investigativci kromě záběrů zveřejnili také plány na přestavbu komplexu (získané od stavební společnosti), které ukazují, že projektanti alespoň naoko přejmenovali místnosti – ložnice jsou nově nazvané „apartmány“, hudební sál se proměnil v „lobby“ a jídelna povýšila na „restauraci“.

Došlo také ke změnám na nástěnných malbách. Z neutrálních romantických fresek se staly reprodukce obrazů historických bitev, jako je bitva u Borodina v roce 1812 nebo bitva na Čudském jezeře v roce 1242.

V místnosti dříve nazvané hudební sál jsou nově umělecká díla věnovaná slavným postavám ruského námořnictva.

Nový interiér podle investigativců rovněž naznačuje, že „Putin se kromě války začal více zajímat také o Boha“.

Na místě bývalého herního sálu se totiž nachází kaple, jež je soudě dle ikon a náboženských obrazů na stěnách pojmenována po velkoknížeti Vladimírovi, který roku 988 přijal křesťanství a christianizoval Kyjevskou Rus.

Na vizualizacích kaple je k vidění také dřevěný trůn, jenž je podle Projektu buď určen pro vysoce postaveného církevního představitele, nebo „naznačuje, že majitel kaple má poměrně vysokou představu o sobě a své důležitosti“.

Francouzské lustry za 25 milionů korun

V paláci se nachází celkem jedenáct ložnic s koupelnami, které zabírají zhruba 275 metrů čtverečních. V jejich prostorách lze najít drahá umělecká díla, jako jsou obrazy, sochy nebo busty.

Součástí vybavení je podle zjištění investigativců to nejlepší zahraniční zboží od věhlasných značek – mimo jiné koupelnové vybavení z Německa či Švýcarska, luxusní svítidla a nábytek z Itálie, Francie nebo Španělska.

Čítárna paláce byla podle Projektu vyzdobena dvěma lustry z červených krystalů francouzského výrobce Baccarat v hodnotě asi 100 milionů rublů (více než 25 milionů korun).

Podle Fondu proti korupci peníze potřebné na výstavbu a údržbu Putinova paláce stále pocházejí od státních firem pod záminkou neexistujících služeb. Například dvě dceřiné společnosti státního ropného podniku Transněfť podle vyšetřovatelů platí 660 milionů rublů (167 milionů korun) ročně za pronájem některých nebytových prostor v paláci.

Marija Pevčichová z Fondu proti korupci na síti X v pondělí uvedla, že zveřejnění nejnovějších fotografií je nesmírně důležité.

„Putin je posedlý svou vlastní bezpečností. Nepoužívá cizí nádobí. Neobejde se bez armády strážců. Nechodí na záchod na veřejných místech. Zveřejněním záběrů z vnitřku jeho paláce a půdorysů mu znemožňujeme jeho používání,“ konstatovala.

„Možná řekne, aby se zase všechno zbouralo. A palác bude potřetí přestavěn. Ale tato iterace definitivně skončila. Byl tu palác – není tu žádný palác. Znovu jsme ukázali nejen to, že je to luxusem posedlý psychopat, ale také to, že jeho bezpečnostní systém je naprostá blbost,“ dodala Pevčichová.

Autor: dtt
  • Vybrali jsme pro Vás