130 let
Německá policie kontroluje opatření kvůli koronaviru.

Německá policie kontroluje opatření kvůli koronaviru. | foto: Reuters

Přírůstek nakažených v Německu není ve srovnání s Českem o moc vyšší, Indie má přes pět milionů případů

Svět
  •   7:24
V Německu v úterý přibylo 1901 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 22. srpna, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo dalších šest lidí, a celková bilance úmrtí tak vzrostla na 9368. V Česku, které má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, přibylo za úterý rekordních 1677 infikovaných. Počty nakažených i úmrtí rostou i v nejvíce zasažených zemích jako je Indie či Brazílie.

Od počátku epidemie se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u 263 663 lidí. Zhruba 236 000 se jich už uzdravilo.

Další rekordní přírůstek. V úterý v Česku přibylo 1677 nakažených covidem, nemoc má už přes 15 tisíc lidí

Nejvíce zasažené zůstávají nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (přes 63 000 potvrzených případů a 1837 mrtvých) a druhé nejlidnatější Bavorsko (přes 62 000 nakažených a 2647 mrtvých). Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, zaregistrovalo od počátku epidemie přes 6400 infikovaných. S covidem-19 tu zemřelo 226 lidí.

Denní statistiky o epidemii covidu-19 jsou v USA opět na vzestupu

Ve Spojených státech se po několika týdnech zastavil příznivý vývoj denních statistik o epidemii nemoci covid-19. Deník The New York Times (NYT) za úterý zaregistroval 1287 nových úmrtí spojených s onemocněním, což je v jeho přehledu nejvyšší denní součet od 19. srpna. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) dokonce hlásí nejvyšší bilanci za více než měsíc. Americký prezident Donald Trump v noci opět ohlásil, že USA by mohly ještě před vyvrcholením prezidentských voleb schválit vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2.

Spojené státy mají ze všech zemí světa nejvyšší bilanci nakažených i mrtvých, při zohlednění velikosti populace ale několik zemí vychází z mezinárodního srovnání hůře. Případů koronavirové infekce už podle NYT i JHU americké úřady nahlásily více než 6,6 milionu, celkový počet úmrtí spojovaných s covidem-19 zase podle těchto zdrojů přesáhl 195.000.

Denní přírůstky souhrnných statistik na konci léta delší dobu klesaly, tento týden ovšem zatím přináší obrat ve vývoji. Průměrný počet nových infekcí z předchozích sedmi dní podle NYT od víkendu narostl ze zhruba 35.000 na více než 38.000 a zůstává tak i nad nejvyššími hodnotami z jara. Od té doby se ovšem výrazně zvýšila intenzita testování, aktuálně laboratoře v USA denně prověřují kolem 650.000 vzorků.

Průměrné počty nových úmrtí zůstávají méně než poloviční ve srovnání s dubnovým vrcholem epidemie, i nadále jsou však pravidelně hlášeny čtyřciferné 24hodinové součty. JHU evidovala za úterý 1422 fatálních případů covidu-19, tedy nejvyšší přírůstek od 12. srpna. NYT ve středu hlásil nárůst týdenního průměru na 878 úmrtí za den.

Prezident Trump, který v uplynulých měsících mnohokrát závažnost zdravotnické krize zlehčoval, v noci na středu čelil otázkám ohledně epidemie v televizní diskusi s voliči. V pořadu stanice ABC News uvedl, že Spojené státy podle něj tváří v tvář pandemii odvedly skvělou práci. Také během přenosu zpochybňoval přínos nošení roušek, ačkoli americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyzývá obyvatele USA k jejich používání.

Poté, co minulý týden předpovídal příchod koronavirové vakcíny během příštího měsíce, se nyní Trump znovu vyjádřil v podobném duchu. „Předchozí administrativě by možná trvalo roky, než by měla vakcínu, kvůli (americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv) FDA a všem těm souhlasům,“ citovala jej agentura Bloomberg. „Jsme týdny od toho, že ji budeme mít. Mohly by to být tři týdny, čtyři týdny,“ dodal prezident.

Trumpovy odhady jsou v tomto směru optimističtější než ty od zdravotnických profesionálů či farmaceutických firem. Jak připomíná zpravodajský server BBC, žádná potenciální vakcína zatím neprošla celým procesem klinických testů. Podle BloombergU zaznívají z řad odborné veřejnosti obavy, že Bílý dům tlačí na FDA, aby ohlásil průlom ještě před listopadovými volbami.

V Indii se koronavirem nakazilo už přes pět milionů lidí

V Indii se od počátku epidemie koronavirem nakazilo již přes pět milionů lidí. Více než 82 000 jich s covidem-19 zemřelo. Informuje o tom ve středu agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví. Indie, která má 1,35 miliardy obyvatel, je po USA teprve druhou zemí, kde počet nakažených překonal hranici pěti milionů.

Za uplynulých 24 hodin se virus SARS-CoV-2 v Indii nově prokázal u 90 123 lidí a dalších 1290 osob s onemocněním covid-19, které koronavirus způsobuje, zemřelo. V počtu úmrtí je Indie třetí na světě po USA a Brazílii.

Na celém světě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo koronavirem již přibližně 29,5 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo celosvětově přes 933 000 infikovaných. Nejpostiženější zemí zůstávají USA, které do dnešního dne zaznamenaly asi 6,6 milionu případů nákazy a více než 195.700 úmrtí.

V Brazílii za den zemřelo 1113 pacientů s covidem-19

V Brazílii za uplynulý den zemřelo 1113 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od 2. září, kdy v zemi přibylo 1184 nových úmrtí. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Nově se koronavirus prokázal u 36 653 osob.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených virem SARS-CoV-2 třetí nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech a Indii. V počtu úmrtí je druhá po USA. Od začátku epidemie evidují brazilské úřady 4 382 263 případů koronaviru a 133 119 úmrtí s covidem.

Na celém světě se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo koronavirem již více než 29,4 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo na světě přes 931 000 nakažených.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás