130 let
Špionáž, top secret (ilustrační foto)

Špionáž, top secret (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Špionážní skandál v Německu. Agentka Stasi špiclovala bývalého manžela

Svět
  •   20:34
Nejnovější aféra v Německu ukázala, proč po volbách sociální demokraté ani Zelení nechtěli spolupracovat s postkomunistickou stranou Die Linke, která signalizovala, že by ráda vstoupila do vlády. Ukázalo se totiž, že blízká spolupracovnice hlavní tváře partaje Gregora Sysiho byla elitní špionkou tajné policie NDR.

S objevem přišel list Die Welt. Podle něj Ruth Kampaová, nyní blízká spolupracovnice hlavní tváře strany Gregora Gysiho, pro Stasi pracovala asi 20 let. Špionáž mimo jiné prováděla ve Spolkové republice, v Západním Berlíně se pokoušela verbovat pro tajnou policii nové spolupracovníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako spolupracovnice ministerstva zahraničí svého času cestovala mimo jiné do Sovětského svazu, Velké Británie, Švýcarska nebo Maďarska. Krycí jméno Kampaové byla Sonja Richterová a v jejích spisech se mimo jiné píše, že ukazovala "odhodlanost do akce a spolehlivost".

Do služeb Stasi dnes 61letá Kampaová vstoupila již jako studentka. Ve svých 18 letech měla za úkol věnovat se "osvětě" mládeže. Později působila v Akademii pro stát a právo, což byla elitní instituce pro výchovu státních kádrů. Již tehdy platila za "velký talent".

Ten prokázala třeba tím, že referovala i o osobních problémech či o svém exmanželovi. Její věrnost Stasi je patrná z toho, že ještě v říjnu 1989 – v době, kdy již Erich Honecker skončil ve funkci stranického šéfa – normálně pracovala dál, když kontaktovala pracovníka spolkového ministerstva pro vnitroněmecké záležitosti.

Straníci aféru neprožívají

K informacím, které přinesl Die Welt, se Kampaová nechtěla příliš vyjadřovat. Příslušné dokumenty prý neviděla. Gregor Gysi stručně uvedl, že o věci neměl tušení. Kampaová přitom v Die Linke v posledních letech zaujala důležité místo.

Mimo jiné byla Gysiho asistentkou a přes její stůl šly mnohé významné stranické a parlamentní dokumenty. Další členové Die Linke aféru podle všeho nijak zvlášť neprožívají. Jeden z nich třeba prohlásil, že Stasi je již 24 let historií. Ostatně v Die Linke mají povinnost se k minulosti stavět čelem jen ti, kdo se ucházejí o veřejné úřady.

V Německu mezitím dále pokračují jednání o budoucí vládě. Konzervativci z CDU/CSU a sociální demokraté se zatím na ničem konkrétním nedomluvili. Jednat se ale jistě bude dál. (více čtěte ZDE.) SPD k tomu bude motivovat i kauza Kampaová.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás