• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | foto: Reuters

Rada OSN pro lidská práva schválila sledování porušování práv v Bělorusku

Svět
  •   17:20aktualizováno  18:45
Rada OSN pro lidská práva v pátek schválila rezoluci navrženou Evropskou unií, která úřadu komisařky ukládá sledovat situaci ohledně porušování práv v Bělorusku. Stalo se tak navzdory snahám Ruska rezoluci zablokovat, uvedla agentura Reuters.

Úřad Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové získal rezolucí mandát situaci v souvislosti s porušováním lidských práv v Bělorusku podrobně sledovat, do konce roku musí podat zprávu s příslušnými doporučeními.

V Sýrii covidem-19 onemocnělo přes 200 pracovníků OSN. V zemi panuje ohledně nákazy nejasná situace

Podle agentury AFP rezoluce od běloruské vlády také žádá, aby spolupracovala se zvláštní zpravodajkou OSN Anais Marinovou, což se od zřízení této funkce neděje. Marinová v debatě předcházející schválení rezoluce označila situaci ohledně lidských práv v Bělorusku za „katastrofální“.

Šéfka 47členné rady Elisabeth Tichyová-Fisslbergerová oznámila, že pro schválení rezoluce hlasovalo 23 členů, dva byli proti a 22 zástupců se hlasování zdrželo. Česká republika, která je členem rady pro období 2019-2021, hlasovala pro přijetí usnesení. Proti byly Venezuela a Eritrea.

Předseda Rady bezpečnosti OSN odmítl žádost USA na obnovení sankcí proti Íránu

Rusko, které v současné krizi v Bělorusku stojí na straně režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, předložilo 17 pozměňovacích návrhů, všechny ale byly zamítnuty. Moskva členem rady není, má ale pozorovatelský status.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská v rozpravě vyzvala mezinárodní společenství, aby co nejrozhodněji zareagovalo na represe proti účastníkům protestů proti zfalšování prezidentských voleb.

Putin dal najevo podporu Lukašenkovi, při jejich setkání v Soči slíbil Bělorusku miliardový úvěr

„Situace v Bělorusku vyžaduje okamžitou mezinárodní pozornost. Pokojní demonstranti jsou nezákonně zadržování, biti a znásilňováni. Někteří přišli o život,“ prohlásila Cichanouská. Obvinila režim, že při brutálním potlačování protestů porušuje vlastní závazky ohledně dodržování lidských práv, což dává mezinárodnímu společenství právo reagovat s maximální tvrdostí, a to až do doby, než Minsk začne mezinárodní normy zase respektovat.

Po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů vyhrál s více než 80 procenty hlasů dlouholetý autoritářský prezident Lukašenko, propukly rozsáhlé protesty. Hodně Bělorusů pokládá výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako EU, výsledek voleb neuznává. Demonstrace, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují šestým týdnem. 

V neděli v Minsku proti Lukašenkovi znovu demonstrovaly desítky tisíc lidí.Běloruské ministerstvo zahraničí označilo přijetí usnesení za „další stadium perzekuce“ Běloruska ze strany Evropské unie a rovněž porušení Charty Spojených národů, která zapovídá „vměšování do vnitřních záležitostí jakéhokoliv státu“, uvedla běloruská státní agentura Belta.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás