130 let
Ozbrojené střety mezi libyjskou armádou a islamisty ze salafistické skupiny Ansan aš-šaría

Ozbrojené střety mezi libyjskou armádou a islamisty ze salafistické skupiny Ansan aš-šaría | foto: Reuters

Analýza

Roztříštěná země. V Libyi se bojuje o víru, území a taky ropu

Blízký východ
  •   7:00
PRAHA - Libye - prostor nejvyššího nebezpečí. Země je rozštěpená, desítky ozbrojených skupin bojují proti sobě a nejde jen o náboženství a peníze. Ropná rafinerie, kterou v pátek napadli islamisté, se nachází na pomezí území, které ovládají dvě různé vlády.

Uvnitř Libye to vře. Je ovládána různými ozbrojenými skupinami, jejichž pozice se průběžně mění. Momentálně je země rozdělena na dvě hlavní části a každá z nich má vlastní vládu. 

V Libyi zmizelý Čech: do regionu odcestují během 48 hodin dva diplomaté

Jedna sídlí v Tobruku na východě země a je uznávána OSN a západními mocnostmi. Naproti ní, na západě, úřaduje v Tripolisu vláda druhá, jejíž velkou část tvoří islamisté. Uznávaná východní vláda  Abdalláha Sáního se dostala k moci loni v létě. Islamistická garnitura, jak ji lze zjednodušeně nazvat, však tvrdí, že volby nebyly legitimní. Mnoho arabských médií dává islamistům za pravdu. Od léta loňského roku v bojích druhé občanské války zemřely tisíce Libyjců a stovky tisíc občanů uprchly do bezpečnějšího vnitrozemí.

Tyto dvě proti sobě bojující vlády mají společný cíl: ovládnout těžbu a export ropy. V zemi jsou ale také různé kmenové a radikální skupiny.  Některé z nich se nedávno přihlásily k Islámskému státu. Ze strategických důvodů: dělají to, co předtím, bojují proti vládám a proti jiným milicím a k tomu získali značku Islámského státu, která jim dodává na prestiži. 

Například milice Tuaregů ale nebojuje v rovině ideologické. Tuaregové tvoří etnickou skupinu, která bojuje za svá národní práva proti Arabům. Jedná se tedy o boje za emancipaci a území.

Obsazování ropných polí

Když nějaká milice, ať už islamistická, kmenová nebo vládní, ovládá nějaké ropné pole, to znamená má z něj peníze, stává se předmětem útoku těch ostatních. Nejde o islamismus, jde o finanční zisk. Útoky na ropné areály, ropovody a další strategický majetek v Libyi probíhají už třetí rok.

U ropné firmy ve východní části Libye pracoval český občan, kterého v pátek pravděpodobně unesli islamisté. Ministr zahraničí Zaorálek toho využil k varování veřejnosti. „Domnívám se, že cestovat do těchto konfliktních oblastí, ať je to Libye, Irák, Sýrie je prostě v současnosti nebezpečné. Zrovna v Libyi asi není žádné bezpečné místo,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Kdo ovládá Libyi.

O naprosto nepřehledné a nebezpečné situaci v Libyi svědčí i to, že český ani rakouský diplomat nebyl vyslán přímo do Libye, ale do jedné ze sousedních zemí. A také komentář velvyslance Jana Vyčítala, který úřaduje z Káhiry. „Situace je tam je politicky tak roztříštěná, že budeme muset pravděpodobně jednat s konkrétními místními samosprávami, s jednotlivými představiteli měst a případně milicí, které v zemi operují,“ řekl Českému rozhlasu.

Odborníci na Blízký východ se nechtějí ke zmizení českého občana příliš vyjadřovat, varují, že jakýkoliv komentář vede k další mediální pozornosti. Ta by mohla ohrozit bezpečnost a případná vyjednávání - kdyby se ukázalo, že byla skupina z ropného pole unesena. 

Autor: sho