130 let

Příslušník ruské žoldácké Wagnerovy vojenské skupiny (11. března 2023 | foto: Profimedia.cz

Všechny vás rozřežu, hrozil Wagnerovec. Po návratu z fronty znovu zabíjel

Svět
  •   11:03
Bývalého vězně, který na Ukrajině bojoval v řadách Wagnerovy žoldnéřské skupiny, úřady znovu vyšetřují kvůli vraždě seniorky v jeho rodné vesnici. Vyděšení obyvatelé si stěžovali, že odsouzený vrah se po návratu z fronty choval velmi agresivně a vyhrožoval jim zabitím. Policie jej zadržela kvůli vandalismu, sekerou ničil okna aut.

Osmadvacetiletý Ivan Rossomachin skončil v trestanecké kolonii v roce 2020. Soud jej poslal do vězení na čtrnáct let za vraždu sousedky, která se ho pokoušela odehnat ze svého pozemku. Též dostal trest za loupež.

Jako jiným vězňům, i Rossomachinovi přislíbili milosti, pokud bude bojovat na Ukrajině za Wagnerovce. V březnu dostal dovolenou a vrátil se do své rodné vesnice Novyj Burec v Kirovské oblasti. O osm dní později vesničané nalezli mrtvolu seniorky.

Syn ženy řekl, že jeho matku vrah zbil a několikrát pobodal. Podle místních médiíse Rossomachin k vraždě přiznal. Policie ještě před objevením těla muže zadržela za vandalismus. A zahájila vyšetřování činu.

Podle vesničanů všichni měli z Wagnerovce strach. Rossomachin jim totiž opakovaně vyhrožoval smrtí. „Zabiji každého, rozřezám celou vaši rodinu,“ údajně křičel, zatímco se opilý potácel vesnicí s vidlemi a sekerou v rukou. Na záznamech z bezpečnostních kamer rozbíjí sekerou okna aut.

Úřady slíbily vyděšeným vesničanům, že Wagnerovce opětovně pošlou na frontu.

Nejsou to hrdinové, stěžují si Rusové na Wagnerovce

Moskva zaručila ruským vězňům omilostnění, pokud šest měsíců vydrží na ukrajinské frontě. Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin vězně lákal do svých služeb i přísliby respektu v ruské společnosti, včetně slavnostního pohřbu v rodných městech. Ruské úřady o propuštěných vězních hovoří jako o hrdinech, i když předtím byli odsouzeni za vraždu, znásilnění a další trestné činy.

Mnozí běžní Rusové ale entuziasmus pro Wagnerovce nesdílí. V mnoha městech a vesnicích protestovali proti tomu, že trestanci jsou pohřbíváni s poctami. Obyvatelé se ptají, jaký vzor si pak mají vzít děti. Stěžují si, že svět je naruby, pokud je usvědčený vrah, který využil válku jako propustku z vězení, považován za hrdinu.

Propuštění násilní vězni ale představují nebezpečné riziko i pro ruskou společnost. Toho si je zřejmě vědom i samotný Prigožin. „Nepijte, neužívejte drogy, neznásilňujte ženy,“ kladl šéf Wagnerovců na srdce první skupině trestanců propuštěných za účast ve válce na svobodu.

Autor: jhr
  • Vybrali jsme pro Vás